Sezon na jadalne kasztany - podobnie jak na te zwykłe, które spotkamy w każdym polskim parku - przypada na jesień. To właśnie w październiku zaczynają one dojrzewać i spadać z drzew, aby następnie pojawić się na sklepowych półkach. Dziś dostaniecie je niemal w każdym w sklepie - w tym także w dyskontach.
Kasztany jadalne je się na kilka różnych sposobów. Po pierwsze świeże, młode kasztany można jeść w zasadzie na surowo. Po drugie, dojrzałe kasztany można - po obraniu - zetrzeć, połączyć z cukrem i przygotować pyszny kasztanowy krem, który serwuje się jako deser (jest bardzo popularny m.in. na Węgrzech). Kasztanowe puree bez cukru sprawdzi się również jako dodatek do mięs. Dojrzałe kasztany można z kolei zmielić, by przygotować z nich bezglutenową mąkę kasztanową, która w dobie alergii, nietolerancji oraz mody na różne diety, powróciła do łask (choć nie należy do najtańszych).
Sprawdź również nasz przepis na inny, jesienny przysmak - placki z dyni:
Najczęściej jednak spotyka się kasztany pieczone, które można w łatwy sposób przygotować również w domowym piekarniku. W wielu krajach, m.in. we Francji czy we Włoszech, można niekiedy spotkać ulicznych sprzedawców kasztanów, którzy pieką je na specjalnych podgrzewaczach.
By przygotować pieczone kasztany jadalne, potrzebujecie dosłownie dwóch składników - samych kasztanów i soli. Najpierw jednak kupcie dobre kasztany.
Jak wybrać kasztany do pieczenia? Przede wszystkim obejrzyj je w sklepie. Powierzchnia kasztana nie powinna być ani mocno uszkodzona, ani np. zapleśniała. Kasztany powinny być spore i stosunkowo ciężkie (jeśli są lekkie, może się okazać, że środek wyjadł już robak).
Jak upiec kasztany? Najpierw trzeba je ponacinać z wierzchu - nacięcie może być pojedyncze, podwójne lub potrójne. Niektórzy wykonują również nacięcie w kształcie krzyża lub kratki. Uwaga, powinno być dosyć głębokie, ponieważ słabo nacięte kasztany potrafią wybuchać w trakcie pieczenia albo tuż po nim, przez co mogą poparzyć nieostrożnego kucharza. Do nacinania kasztanów najlepiej wybrać ostry nożyk z piłką.
Następnie kasztany umieszczamy w garnku, zasypujemy szczyptą soli i zalewamy zimną wodą. Odstawiamy na około pół godziny. Po tym czasie piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni Celsjusza (grzałka górna i dolna). Na dno piekarnika wykładamy też naczynie żaroodporne wypełnione wodą. Namoczone kasztany wykładamy na blaszkę do pieczenia. Gdy piekarnik się rozgrzeje, wstawiamy blachę z kasztanami i pieczemy przez około 20-25 minut. Kasztany powinny z wierzchu mocniej zbrązowieć, a miąższ powinien być miękki. Boki nacięć rozejdą się nieco na boki. Gotowe pieczone kasztany serwujemy na gorąco, od razu po upieczeniu. W takim momencie najłatwiej je obrać.
Jak smakują kasztany? Gotowe upieczone kasztany zarówno konsystencją, jak i smakiem przypominają nieco... słodkie ziemniaki. Mają jednak nieco inny, bardziej orzechowy aromat.