Jak wybrać najlepszą dynię i w jaki sposób ją przechowywać? Oto kompaktowy poradnik dyniowy

Sezon jesienny zdecydowanie należy do dyń. Stragany oferują całe mnóstwo różnych ich odmian. O ile problemem nie jest to, co z nich przygotować, o tyle konsternacja następuje, gdy użyjemy tylko połowy, a nie wiadomo co zrobić z resztą. Oto kompaktowy poradnik, jak się zajmować dynią.

Gwiazda sezonu - dynia

Dynia to warzywo bardzo uniwersalne. Można z niej przyrządzać zarówno dania wytrawne, jak i na słodko. Świetnie sprawdza się w sałatkach, tartach, zupach, a nawet koktajlach i ciastach. Jak się zabrać za przyrządzanie dyni i gdzie ją przechowywać?

Różne odmiany dyni

W sklepach i na straganach można znaleźć wiele odmian dyni. Najczęściej to dynia zwyczajna, piżmowa, hokkaido i makaronowa.

Zwyczajna odmiana dyni to ta najbardziej popularna i kojarząca się z jesienią. Jest okrągła i silnie pomarańczowa, a w środku wypełniona sporą ilością pestek. Doskonale sprawdza się w kuchni zarówno w formie pieczonej, jak i gotowanej. Nadaje się też do przygotowania dżemów i puree (na przykład do słynnej dyniowej latte). A jeśli nie w kuchni, to wydrążona będzie piękną dekoracją domu lub ogródka.

Dynia piżmowa, zwana inaczej butternut ma charakterystyczny gruszkowaty kształt i dość jasną skórkę. W środku ma niewiele pestek, a jej struktura jest zwarta. Dlatego świetnie nadaje się do pieczenia lub smażenia, na przykład w postaci frytek, a także w wersji faszerowanej. 

Hokkaido jest najłatwiejsza w obróbce, gdyż nie trzeba jej obierać. Jej skórka jest cienka i mięknie podczas pieczenia czy gotowania. Jest też stosunkowo niewielka - osiąga wagę 1-2 kg. Jeśli więc wiecie, że więcej wam nie potrzeba, warto kupić właśnie tę odmianę. Ma lekko orzechowy posmak i dość mączystą konsystencję, która przypomina ziemniaka lub batata. Świetnie sprawdza się zatem w gnocchi lub kopytkach, a także w zupach czy pastach do smarowania.

Dynia makaronowa wyglądem najbardziej odstaje od reszty. Ma wydłużony kształt i kolor żółty lub zielony. W środku ma żółty miąższ, który po obróbce termicznej rozwarstwia się, tworząc włókna podobne do makaronu - stąd taka nazwa. Dzięki temu stanowi ciekawy zamiennik makaronu, a przykład w daniach z sosem lub sałatkach.

Jaką dynię wybrać?

Najsmaczniejsze dynia to ta w pełni dojrzała, ale nie przejrzała. Jej skórka powinna być jędrna, bez przebarwień, ani żadnych uszkodzeń (pęknięć, śladów zgnilizny czy pleśni). Dobra dynia powinna być zwarta i ciężka jak na swój rozmiar.

Jak się zabrać za przyrządzanie dni?

W zależności od tego, w jaki sposób chcecie przyrządzić dynię, należy się z nią różnie obchodzić. Zwykle kroi się ją na mniejsze kawałki, pozbywa nasion i zapieka do momentu, aż stanie się miękka, a miąższ łatwo odejdzie od skórki. Skórę można także odkroić przed obróbką - szczególnie jeśli chcecie dynię usmażyć. Należy być jednak ostrożnym, gdyż na surowo trudno się ją kroi. W przypadku większości dyń skórka jest twarda i nie nadaje się do jedzenia. Dynię hokkaido natomiast można przyrządzać w całości, razem z zewnętrzną warstwą.

Przechowywanie dyni w całości i napoczętej

Dynia to wytrzymałe warzywo. Po zerwaniu zachowuje swój kształt i właściwości nawet przez kilka miesięcy. Najbardziej wytrzymała dynia to ta w pełni dojrzała. Gdzie ją trzymać? To zależy od tego, ile czasu ma czekać na zjedzenie.

  • W domu: Dynia trzymana w temperaturze pokojowej wytrzyma nawet kilka tygodni, ale musi znajdować się poza zasięgiem promieni słonecznych.
  • Na balkonie/na dworze: Tu dynię można również przechowywać przez kilka tygodni. Gdy pojawią się przymrozki, należy ją zabrać w cieplejsze miejsce.
  • W piwnicy: Zanim pozostawicie dynię w piwnicy, należy pozbyć się wilgoci z jej zewnętrznej warstwy. Wystarczy przetrzymać ją w mieszkaniu przez kilka dni, a potem można ją pozostawić w piwnicy. Musi mieć zapewniony swobodny przepływ powietrza, więc nie wolno chować jej w żadne plastikowe worki. Ciemne, suche i chłodne warunki sprawią, że dynia wytrzyma nawet pół roku.

Czasem trafi się wyjątkowo duża dynia, której w całości nie uda się wam wykorzystać za jednym razem. Co zrobić z resztą warzywa? Jeśli planujecie użyć jej w najbliższym czasie, wystarczy zawinąć ją w folię spożywczą i włożyć do lodówki lub pozostawić w innym zimnym miejscu. Tak zabezpieczona wytrzyma około 4-5 dni. Zresztą zobaczcie sami:

Zobacz wideo

Są też inne metody przechowywania dyni. Można ją obrać ze skóry, pozbawić nasion i, po pokrojeniu na mniejsze kawałki, zamrozić. Dobrym sposobem jest także marynowanie dyni lub przyrządzanie innych przetworów, na przykład dżemów. 

Zobacz również:

Więcej o: