Co można zrobić z kwiatów lipy? Idealna do sałatki albo do syropu. Trwa sezon

Mamy lipiec, lipa już kwitnie, a to najlepszy moment, by jej kwiaty zbierać i przygotować z nich zapasy na jesień. Nalewka, syrop, susz na herbatę - sprawdźcie, jak je zrobić.

Kwiat lipy to bardzo cenny produkt w każdej domowej apteczce. Dzięki obecności flawonoidów i śluzów uchodzi za rewelacyjny środek na przeziębienie oraz na wspomożenie odporności. Mamy właśnie najlepszy moment na pozyskiwanie tego wspaniałego daru natury. Sprawdźcie, gdzie zbierać i jak wykorzystać kwiat lipy.

Kwiat lipy - jak zbierać?

Kwiat lipy najlepiej zbierać na przełomie czerwca i lipca. Urywamy młode kwiaty razem z szypułkami i podsadkami (wyglądającymi jak listki). Chociaż lipy rosną w wielu miejscach, zarówno w lasach i na wsiach, nie należy zbierać kwiatów z drzew przy ulicy - łatwo zbierają one wszelkie zanieczyszczenia. W deszczowe dni lub tuż po deszczu odpuśćmy sobie zbieranie, kwiaty nie powinny być wilgotne.

Kwiat lipy - jak zrobić susz do przygotowania naparu?

Zebrane kwiaty oczyszczamy z gałązek, listków i ewentualnie orzeszków (owoców lipy), a także owadów, które mogą na nich osiadać. Rozkładamy je dość rzadko na lnianej ściereczce lub kawałku tetry. Lipy nie należy suszyć na słońcu - traci ona wtedy swoje lecznicze właściwości! Lepiej zostawić ją w ciemnym, suchym pomieszczeniu z dobrym przewiewem powietrza. Ususzone kwiaty będą miały kolor jasnożółty i przyjemny miodowy zapach. Najlepiej przechowywać je w lnianych woreczkach lub w zamkniętych słoiczkach (dokładnie umytych, wyparzonych i dobrze osuszonych). 

Z suszonych kwiatów lipy przygotujemy pyszną herbatę.

Syrop z kwiatów lipy - przepis

Składniki:

  • 4 szklanki świeżych kwiatów lipy,
  • 0,5 kg cukru,
  • 0,5 l wody,
  • 50 ml spirytusu lub wódki (opcjonalnie),
  • sok wyciśnięty z 1 dużej cytryny

Jak zrobić syrop z kwiatów lipy?

Do garnuszka wsypujemy cukier, wlewamy wodę i gotujemy syrop. Kwiaty wykładamy do dużego słoja i zalewamy syropem cukrowym. Dolewamy sok z cytryny i mieszamy. Słój przykrywamy gazą i odstawiamy na 2-3 dni. Po tym czasie przecedzamy syrop przez gazę lub tetrę do butli, kwiaty dokładnie odciskamy. Dodajemy spirytus lub wódkę i rozlewamy do czystych słoiczków, mocno je zakręcamy. 

Zobacz wideo

Jeśli nie dodamy spirytusu, syrop musimy zapasteryzować. Słoiki z syropem przechowujemy w ciemnym, chłodnym miejscu, po otwarciu wstawiamy je do lodówki. 

Nalewka z kwiatów lipy - przepis

Składniki:

  • 2 szklanki świeżych kwiatów lipy,
  • 250 ml wódki,
  • 250 ml spirytusu,
  • 200 ml wody,
  • 250 g cukru

Jak zrobić nalewkę z kwiatów lipy?

Wódkę i spirytus mieszamy, by otrzymać alkohol odpowiedni do zalewania kwiatów (ok. 65% mocy - nie spali ich i nie zniszczy). Kwiaty wkładamy do dużego słoja i zalewamy alkoholem. Słój lekko zakręcamy i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce na 2 tygodnie. Codziennie wstrząsamy nim, by zawartość dobrze się przemieszała. 

Po dwóch tygodniach przelewamy nalewkę przez gazę, dokładnie odciskamy kwiaty. Przygotowujemy syrop z cukru i wody - zagotowujemy je w garnuszku. Alkohol z nektarem i syrop mieszamy, a potem przelewamy przez gęste sitko, studzimy. Rozlewamy do wyparzonych butelek, zakręcamy i odstawiamy na co najmniej pół roku.   

Świeże kwiaty lipy są smaczne i jadalne - można je także dodać do świeżych sałatek. 

Więcej o: