Syrop z lipy - przepis na domowe remedium na przeziębienie. Właśnie trwa sezon

Syrop z lipy to jedno z lepszych domowych lekarstw. Bardzo łatwo jest je przygotować. Wystarczy tylko cztery składniki i odrobina czasu. Przedstawiamy sprawdzony przepis na syrop z lipy.

Syrop z lipy przepis

Syrop z lipy przepis. Składniki:

  • 100 g kwiatów lipy,
  • 1 litr wody,
  • 1 kg cukru,
  • sok z 3 cytryn.

Syrop z lipy przepis. Przygotowanie:

Zanim przystąpimy do robienia syropu z lipy, musimy bardzo dokładnie oczyścić kwiaty lipy. Dobrze wielokrotnie potrząsać gałązkami i zostawić je na kilka godzin na papierowych ręcznikach na słońcu. W ten sposób wszystkie owady i inne stworzenia uciekną. Pamiętajmy, nie zagotowujemy kwiatów lipy!

Następnie należy zagotować wodę z cukrem i sokiem z cytryny. Gdy cukier zupełnie się rozpuści, a syrop będzie się lekko gotował, wkładamy do niego oczyszczone kwiaty lipy i zostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Taki syrop z lipy powinien stać dwa dni.

Po tym czasie należy przecedzić syrop z lipy. Wyrzucamy wszystkie listki i gałązki. Syrop z lipy powinien być klarowny o jasnozielonym kolorze.

Tak przygotowany syrop z lipy przechowujemy w butelkach czy słoikach. Można wlać go do wyparzonych słoików i pasteryzować. Dzięki pasteryzacji syrop znacznie dłużej będzie zachowywał swoje właściwości i będzie zdatny do spożycia.

Zobacz wideo

Lipa - właściwości

A dlaczego właściwie warto pić syrop z lipy? Lipa szczególnie pomoże nam w trudnym okresie jesienno-zimowym. Wtedy najczęściej zapadamy na przeziębienie. Kwiatostan lipy zawiera wiele prozdrowotnych substancji, między innymi: flawonoidy, fitosterole, śluzy i garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę C i PP.

To wszystko sprawia, że lipa ma właściwości moczopędne, działa rozkurczowo i pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Mimo to wciąż jest uważana przede wszystkim za remedium na przeziębienie. Syrop z lipy łagodzi kaszel, ból gardła czy uporczywą chrypkę. Pomoże też w ramach środka napotnego przy wysokich temperaturach występujących przy anginie, grypie czy zapaleniu gardła.

Więcej o: