Dodaj jeden składnik, a będą obłędnie miękkie. Przepis na cynamonki

Cynamonowe rolki to idealna propozycja na deser, a także na słodkie śniadanie. Popijane ciepłym mlekiem albo kakao smakują wyśmienicie. Przepis jest banalnie prosty, a aby ciasto było miękkie, dodaj tylko jeden składnik.

Mało kto wie, ale cynamonowe rolki pochodzą ze Skandynawii, a ich oryginalna nazwa to Kanelbulle. Zapoczątkowane w Szwecji w latach 20 XX w. kiedy to po zakończonej I wojnie światowej dostęp do większej ilości składników był łatwiejszy. Jednak większą popularność zdobyły dopiero w latach 50. Do Europy przepis na słodki przysmak dotarł dość późno, bo w roku 2006 wraz z projektem Cafe Europa.

Cynamonki doczekały się nawet własnego święta. W Finlandii i Szwecji dzień cynamonowych rolek przypada na 4 października. W tych krajach wypiek jest jedzony tradycyjnie podczas picia kawy (fika). Natomiast w Stanach Zjednoczonych ciasto jedzone jest jako deser lub słodka przekąska. Można je jednak jeść o każdej porze dnia, ponieważ pasują jako słodkie śniadanie, deser lub podwieczorek.

Przepis na miękkie rolki cynamonowe

Składniki na ciasto drożdżowe

  • 250 ml ciepłego mleka (szklanka),
  • 1 jajko,
  • 2 żółtka,
  • suche drożdże 10 g lub 40 g świeżych drożdży,
  • 500 g mąki pszennej,
  • 60 g cukru,
  • szczypta soli,
  • 125 g roztopionego masła - to ono nadaje miękką i elastyczną formę ciasta.

Składniki na cynamonowy farsz

  • 70 g roztopionego masła,
  • ½ szklanki cukru drobnoziarnistego (białego lub brązowego),
  • 50 g cynamonu,
  • 2 łyżeczki kardamonu,
  • 2 łyżeczki cukru wanilinowego.

Składniki na lukier

  • 1 szklanka cukru pudru,
  • sok z cytryny.

LukierLukier Fot. Marie C Fields/Shutterstock.com

Ciasto drożdżowe - krok po kroku

Przygotowanie ciasta drożdżowego jest banalne, o ile używasz suchych drożdży, gdy korzystasz ze świeżych, musisz najpierw zrobić z nich rozczyn. Dlatego, aby ułatwić sobie sprawę, w sklepie wybierz ten suchy odpowiednik.

  1. Do miski wsyp mąkę pszenną, a następnie dodaj suche drożdże lub rozczyn. Wlej szklankę letniego mleka, wbij dwa jajka, wsyp cukier oraz roztopione masło, dorzuć szczyptę soli. Składniki wyrabiaj ręcznie lub za pomocą robota kuchennego na gładkie ciasto. Tak przygotowaną masę przełóż do miski i odstaw do podwojenia masy oraz przykryj ściereczką. Proces podwojenia trwa około 1,5 godziny.
  2. Kiedy czekasz na masę, możesz zabrać się za zrobienie farszu. Masło roztop, do miski wsyp wszystkie suche składniki i dodaj tłuszcz, wszystko razem wymieszaj.
  3. Gdy ciasto urośnie, wyjmij je na oprószoną mąką stolnicę, lekko wyrób i podziel na dwie części. Każdą z nich rozwałkuj w kształt prostokąta.
  4. Prostokąty równomiernie posmaruj nadzieniem cynamonowym. Delikatnie zwiń całość w roladkę i za pomocą ostrego noża pokrój na kawałki o grubości ok. 3 cm. Kluczowe jest to, aby nóż był naprawdę naostrzony, w ten sposób nie rozwalisz ciasta.
  5. Ułóż pokrojone ciasta na blasze, wyłożonej papierem do pieczenia. Zachowaj odległość pomiędzy bułeczkami, aby przy pieczeniu za mocno na siebie nie nachodziły. Tak przygotowane ciasto, przykryj ponownie ściereczką i pozostaw na ok. 30 minut. Powinny podwoić swoją objętość.
  6. Piekarnik rozgrzej do 180°C i wstaw wyrośnięte bułeczki na około 15-20 minut. Wyjmij, gdy się zarumienią.
  7. W tym czasie przygotuj lukier. Wystarczy, że do miski przesiejesz cukier puder i dodasz sok z cytryny. Taką mieszankę utrzyj na gładką masę, a następnie polej upieczone cynamonki.

Cynamonki - z tym smakują najlepiej

Nasz przepis proponuje podawanie słodkich drożdżówek wraz z lukrem cytrynowym. Jest to bowiem najpopularniejsza forma serwowania ich. Jednak dodatków, których możesz użyć, jest bardzo dużo. Podawane z lodami i cukrem pudrem też smakują dobrze. Dobrym dopełnieniem jest również masa zrobiona z orzechami nerkowca. Aby ją zrobić, potrzebujesz 100 g masła, 115 g cukru, 50 g miodu i 250 g orzeszków. W rondelku umieść masło, cukier i miód i podgrzej, gdy całość się rozpuści, dodaj pokrojone orzechy, a następnie polej masą upieczone cynamonki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA