Jakie dania na komunię w domu? Zaplanuj menu na przyjęcie komunijne w domu

Jakie dania na komunię w domu? Sezon komunijny zbliża się nieubłaganie i rodzice już teraz zaczynają zastanawiać się jakie dania podać na komunię w domu. Z racji szalejącej inflacji i ciągle rosnących cen nie każdego stać na urządzenie przyjęcia w lokalu, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na wyprawienie obiadu komunijnego w domu. Sprawdź jakie dania można podać na komunię w domu i już teraz zaplanuj menu.

Dania na komunię: co wybrać? Catering czy dania przygotowane samodzielnie?

Jakie dania na komunię w domu zastanawia się niemalże każda mama dziecka komunijnego. Nie ważne czy przygotujemy je sami, czy skorzystamy z usług cateringu — ustalenie menu bez wątpienia nie jest łatwe. Dania na komunię, które wybierzemy, powinny być bardzo dobrze przemyślane. Przede wszystkim w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę nasz budżet oraz ilość gości zaproszonych na przyjęcie.

Dzień Pierwszej Komunii Świętej jest dla każdego dziecka dniem bardzo szczególnym, dlatego też menu powinno być wyjątkowe. Jedną z możliwości, z której możemy skorzystać, jest catering. Jak się okazuje, nie jest to bardzo droga opcja. Poczęstunek, który składa się z obiadu i deseru, może wynosić od 50 do 150 złotych od osoby. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza dla rodziców, którzy nie mają zbyt dużej ilości zaproszonych gości. Zaoszczędzą oni głównie na czasie, który musieliby poświęcić na przygotowanie potraw, a firma cateringowa dostarczy ciepłe i gotowe do podania posiłki. W sytuacji gdy rodzice decydują się samodzielnie przygotować potrawy na przyjęcie, muszą brać pod uwagę także inne obowiązki np. zaplanowanie całego menu, zrobienie zakupów, przyrządzenie i podanie jedzenia. Dla wielu osób może się to okazać zbyt ciężkie, dlatego też warto rozważyć wszelkie dostępne opcje.

Jakie dania na komunię? Przepis na rosół, czyli klasyczną zupę, która pasuje na wszystkie okazje

Jakie dania podać na komunię? Ze względu na uroczysty wydźwięk Pierwszej Komunii Świętej każdy rodzic chce, aby ten dzień był dla dziecka wyjątkowy pod każdym względem, dlatego menu także powinno być odpowiednio przemyślane. Nie każdy lubi wymyślne potrawy, dlatego też przedstawiamy przepis na rosół, który jako klasyczne danie pasuje do wszystkich okazji.

Zobacz wideo Jak uratować zbyt tłusty rosół?

Składniki: 3 litry wody, kura o wadze 1,5 kg, ząbek czosnku, sól, pieprz, cebula, kawałek selera, marchew, por, pietruszka, listek laurowy, natka pietruszki

Sposób przyrządzenia:

  1. oczyszczamy kurę i myjemy ją bardzo dokładnie w zimnej wodzie,
  2. mięso wkładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy przez 2 godziny,
  3. warzywa czyścimy, obieramy i kroimy na kawałki,
  4. obieramy czosnek i cebulę, a następnie siekamy je,
  5. następnie dodajemy do gotującego się kurczaka włoszczyznę, cebulę i czosnek, a po dołożeniu warzyw dolewamy troszkę wody,
  6. dodajemy wszystkie przyprawy i gotujemy przez kolejne 60- 90 minut,
  7. na koniec zdejmujemy szumy z rosołu i doprawiamy do smaku. 

Jakie menu na komunię w domu?

Jakie menu na komunię w domu będzie najlepszym rozwiązaniem? Wszystko zależy oczywiście od preferencji smakowych gości, a także od tego czy wolimy tradycyjne potrawy, czy bardziej wyszukane. Tutaj warto także pomyśleć o tym co lubią zaproszeni. Poniżej przykładowe tradycyjne menu na komunijne przyjęcie w domu. 

  • przystawki: wędliny, jajka z majonezem, sałatka jarzynowa, ogórki małosolne
  • zupa: rosół lub flaki
  • danie obiadowe: pieczone ziemniaki, pierś z kurczaka, frytki lub buraczki, kotlet devolay, surówka z kapusty lub marchewki
  • deser: tort, ciasto drożdżowe, szarlotka lub sernik.

Komunia w domu – menu w wersji wykwintnej

Poniżej menu na komunię w domu dla osób, które preferują potrawy nieco bardziej wyszukane. Warto jednak pamiętać, że przede wszystkim przyjęcie przygotowujemy dla gości i najlepiej to ich upodobania kulinarne wziąć pod uwagę. 

  • przystawki: świeże owoce, oliwki, deska serów
  • zupa: krem z porów lub krem z brokułów
  • danie obiadowe: purée ziemniaczane, pieczony filet na warzywach, sałatka z rukoli, orzechów lub pestek granatu
  • deser: tort, pucharki lodowe, lub szarlotka z lodami podana na ciepło.

Jak zorganizować komunię w domu krok po kroku?

Jak zorganizować komunię w domu, aby ten dzień był wyjątkowy? O czym nie można zapomnieć? Co jest ważne? Poniżej poradnik, od czego zacząć planowanie. 

  • przygotowanie listy gości,
  • usadzenie gości przy stole,
  • wybór odpowiedniego menu,
  • wybór dekoracji na stół,
  • przygotowanie drobnych, pamiątkowych upominków dla gości,
  • przygotowanie innych atrakcji na przyjęcie.

Zobacz też: Wyprawiasz dziecku komunię? Uważaj, możesz zapłacić podatek od prezentów

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.