Brak planów na majówkę? Odwiedź jeden z pięknych, malowniczych zamków. Malbork nie jest jedyną perełką

Jeśli nie masz planów na tegoroczną majówkę, warto postawić na polskie perełki architektoniczne. Mowa tu o historycznych zamkach, które kuszą pięknymi wnętrzami i iście królewskimi ogrodami. Na liście poza Grunwaldem i Wawelem znajdziemy także spektakularne budowle na Śląsku czy ogromny kompleks w Wałbrzychu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Majówka zbliża się wielkimi krokami, co za tym idzie, ruszają pierwsze przygotowania do podróży do ciepłych krajów, ale i krajowych wycieczek. Jeśli z jakichś powodów zabrakło na te dni pomysły, warto zorganizować wyjazd do jednego ze spektakularnych zamków. Jednodniowa atrakcja gwarantuje miło spędzony czas, historyczne ciekawostki i piękne krajobrazy na łonie natury. 

Odwiedź w majówkę 2023 r. jeden z bajkowych zamków

Doskonałym pomysłem na majówkę, ale także wakacyjną wycieczkę jest odwiedzenie jednego z polskich zamków. Takowych nie brakuje, a na mapie znajdziemy wiele pięknych budowli, które kryją rozmaite historie. Jak Polska długa i szeroka, tyle architektonicznych perełek, jednak niektóre są na topowej liście!

Zestawienie najpiękniejszych i ciekawych zamków otwiera krakowski Wawel. Chociaż dla mieszkańców południa może wydawać się to oklepana atrakcja, tak dla turystów z dalszych regionów to prawdziwa perełka, którą wręcz trzeba chociaż raz odwiedzić. Siedziba polskich królów mieści się w stolicy Małopolski - Krakowie, który był formalną stolicą Polski do 1795 roku. Na miejscu znajdziemy wiele ciekawych atrakcji jak spektakularne komnaty królewskie, insygnia koronacyjne dynastii Piastów, Zbrojownię, Skarbiec Koronny czy prywatne apartamenty. Obok podziwiać można także Kościół Katedralny na Wawelu oraz słynny Dzwon Zygmunta

Kolejną perełką która nie sposób ominąć, jest największy zamek w Polsce. Mowa tu o Zamku Krzyżackim w Malborku. Jego budowa rozpoczęła się w XIII wieku, a ciekawostką jest fakt, że jest to największa ceglana budowla tego typu na świecie. Zielona trasa zwiedzania to część Przedzamcza, dziedzińce Zamku Średniego i Wysokiego, kaplicę św. Anny, fosy, międzymurze, tarasy wraz z ogrodem. W ofercie jest także trasa historyczna, która przebiega przez tereny zamkowe i wnętrza historyczno-wystawowe. Cały obiekt zajmuje powierzchnię ok. 21 ha! Trzeba przyznać, że ogrom zamku robi niesamowite wrażenie. Wycieczkę warto zaplanować na cały dzień i zadbać o wygodne buty oraz przekąski

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Polskie zamki polecają się na majówkę

Na liście nie mogło zabraknąć także śląskiego akcentu. Zamek Czocha jest położony w miejscowości Sucha, na Dolnym Śląsku. Był obronną warownią graniczną, a jego budowę ukończono w 1247 roku. Turyści mogą korzystać z licznych atrakcji, zaczynając od pokazowych walk rycerzy, koncertów muzyki dawnej i kameralnej, a kończąc na wycieczkach pieszych i rowerowych po okolicy. Na miejscu nie brakuje ciekawych i kreatywnych atrakcji takich jak warsztaty magii, nocne zwiedzanie, pokazy slajdów historycznych czy multimedialne sale tortur. Zamek to zatem idealny pomysł dla rodzin z dziećmi, par, a także samotnych podróżników. 

Na majówkowe zwiedzanie poleca się także Zamek Książ, czyli majestatyczny kompleks zamkowy usytuowany w dzielnicy Książ w Wałbrzychu. Jak głoszą miejscowe legendy pierwsza warownia w tym miejscu została wybudowana w połowie X wieku przez rycerza Funkensteina. Jednak za oficjalną datę powstania tego trzeciego co do wielkości zamku w Polsce jest rok 1292. Zwiedzający mogą zajrzeć do komnat, palmiarni czy podziemnych tajemniczych wyrobisk, które w czasie ostatniej wojny zbudowali Niemcy. Labirynt dodaje dreszczyku emocji i budzi prawdziwe emocje zarówno u małych jak i starszych turystach.

Więcej o: