Naukowcy już wiedzą, dlaczego winogrono zamienia się w mikrofalówce w kulę plazmy. Wszystko przez jego budowę

Wiecie, że przekrojone na pół winogrono, które włożycie do mikrofalówki, po uruchomieniu urządzenia zamieni się w kulę płomieni? Naukowcy, którzy badają ten proces, wiedzą już, dlaczego tak się dzieje. Ale musimy was ostrzec - lepiej nie róbcie tego w domu.

Przez lata wiele źródeł proponowało różne wyjaśnienia tego procesu. Kanadyjscy naukowcy twierdzą jednak, że znaleźli właściwą odpowiedź. Pracę na ten temat opublikowali w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Winogrona i plazma

Po pierwsze dzieje się tak dlatego, że winogrona w większości składają się z wody. Według naukowców sprawia ona, że znacznie skraca się długość mikrofal, które krążą wewnątrz urządzenia i przenikają przez owoce.

Po drugie ułożone obok siebie połówki lub całe winogrona "mają odpowiednią wielkość do tego, żeby w ich wnętrzu zmieściła się zasadniczo jedna fala mikrofalowa" - jak wyjaśnił Pablo Bianucci, profesor fizyki na Uniwersytecie Concordia w Montrealu, jeden z autorów pracy. Taka fala zostaje uwięziona wewnątrz owocu, gdzie odbija się, podgrzewając winogrono od środka - odmiennie od tego, jak zwykle podgrzewa się jedzenie wewnątrz mikrofalówki.

Jeśli w pobliżu znajduje się inna połówka winogrona lub drugie grono, uwięzione mikrofale mogą przeskakiwać pomiędzy nimi, wytwarzając silne pole elektromagnetyczne. W efekcie elektrony i jony z cząsteczek wewnątrz winogron i powietrza dostają wystarczającą "porcję" energii do tego, by stworzyć plazmę. Stąd właśnie biorą się przeskakujące pomiędzy nimi lub unoszące się nad nimi "kule ognia", które widać gołym okiem na wielu nagraniach zamieszczonych w internecie.

 

Nie tylko winogrona

Naukowcy z Kanady nie poprzestali wyłącznie na testowaniu winogron. Plazmę można bowiem zaobserwować również podczas podgrzewania wielu innych produktów o wysokiej zawartości wody, jak wiśnie, oliwki, jagody, a nawet - co sprawdzili badacze - przepiórcze jajka.

Naukowcy ostrzegają jednak, aby takich eksperymentów nie robić we własnym domu. Plazma, która powstaje we wnętrzu mikrofalówki w łatwy sposób może bowiem uszkodzić urządzenie, a nawet spowodować zagrożenie dla naszego życia. Zadowólmy się raczej oglądaniem filmików, które w internecie zamieścili już inni badacze lub amatorzy domowych eksperymentów.

Zobacz również:

Nawet winogrono może zniszczyć mikrofalówkę. Tych produktów do niej nie wkładaj, jeśli nadal chcesz ją mieć

Z solniczki i pieprzniczki ledwo się sypie? Jest prosty trik, dzięki któremu to zmienisz. Wystarczy potrzeć je o siebie końcówkami

Jak długo można trzymać w lodówce jajko ugotowane na twardo? Są konkretne wytyczne od ekspertów

Komentarze (14)
Naukowcy już wiedzą, dlaczego winogrono zamienia się w mikrofalówce w kulę plazmy. Wszystko przez jego budowę
Zaloguj się
 • macwies

  Oceniono 10 razy 8

  "mają odpowiednią wielkość do tego, żeby w ich wnętrzu zmieściła się zasadniczo jedna fala mikrofalowa" - efekt deformy oświaty: 1 lekcja fizyki i 2 lekcje religii tygodniowo.

 • paseo

  Oceniono 7 razy 3

  podgrzewając winogrono od środka - odmiennie od tego, jak zwykle podgrzewa się jedzenie wewnątrz mikrofalówki.
  Niestety to bzdura,autor najwyraźniej nie rozumie,jak działa mikrofalówka.Otoz działa tak szybko,ponieważ właśnie podgrzewam Jednoczesniebwszystkie cząsteczki wody zawarte we złożonym pożywieniu.Jesli pokarm jest suchy i nie ma wody,nie rozgrzeje się.Praktycznie cały ten tekst to brednie

 • misiek1959

  0

  Naukowcy może i wiedzą, ale autor artykułu z pewnością NIE!

 • mrs.courvoisier

  0

  "lepiej nie róbcie tego w domu" ?? Bzdura, ja to robiłam wielokrotnie

 • artur0121

  0

  Nowy trop dla maciory

 • jxman

  0

  "Ale musimy was ostrzec - lepiej nie róbcie tego w domu."
  Taaak?!!! Wasze ostrzezenie to tak jak zacheta dla niektorych!

 • hejter-skejter

  Oceniono 4 razy 0

  Uczeni robią różna rzeczy... Ale twórcy tej strony są mało uczeni, gdyż nazwali ją z błędem ortograficznym. Powinno być "chaps" – od "chapsnąć". sjp.pwn.pl/sjp/chapsnac;2447805.html

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 2 razy -2

  No faktycznie ŻE SIĘ CZYM ZAJMOWAĆ... JPRD

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX