Rząd w walce z marnotrawstwem jedzenia. Sklepy będą oddawały nieużyte produkty potrzebującym

Rząd walczy z marnowaniem jedzenia. Prezydent Duda podpisał ustawę, dzięki której dobra żywność skazana na wyrzucenie, będzie przekazana na cele charytatywne. Jak to ma działać?
Zobacz wideo

Ustawa w walce z marnotrawstwem

Zgodnie z danymi, które pod koniec zeszłego roku opublikowało Deloitte, statystyczny Polak marnuje 235 kilogramów jedzenia rocznie, co w skali całego kraju równa się około 9 milionom ton. Rząd postanowił walczyć z plagą marnotrawstwa.

14 sierpnia Prezydent Duda podpisał ustawę o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Zakłada ona, że każdy większy sklep będzie zobowiązany do zawarcia umowy z odpowiednią organizacją charytatywną, która rozdysponuje jedzenie potrzebującym.

Organizacje te muszą spełniać określone w ustawie wymogi, a jedzenie ma trafiać na cele pomocy społecznej, wspierania rodzin, systemu pieczy zastępczej oraz wszelkich charytatywnych zbiórek żywności czy zakładów żywienia zbiorowego.

Nie wszystkie sklepy będą objęte ustawą

Obowiązkiem objęte są sklepy o powierzchni sprzedażowej przekraczającej 250 metrów kwadratowych, w których przychody ze sprzedaży produktów żywnościowych stanowią co najmniej połowę przychodów ze sprzedaży wszystkich towarów.

Sprzedawcy będą musieli podpisać pierwszą umowę z wybranymi organizacjami w terminie pięciu miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie. Jeśli nie zastosują się do nowych zasad, będzie im groziła kara pieniężna o wysokości zależnej od ilości zmarnowanego jedzenia.

Jakie jedzenie ma trafiać do potrzebujących?

Jedzenie, które trafi do potrzebujących, to nie byle odpadki. Musi ono spełniać konkretne wymogi. Jak głosi treść dokumentu opublikowanego na oficjalnej stronie Prezydenta RP, ma to być:

żywność spełniająca wymogi prawa żywnościowego, a nieprzeznaczona do sprzedaży, w szczególności ze względu na wady wyglądu tej żywności albo jej opakowań.

Poza podpisaniem umowy z organizacją charytatywną, sprzedawcy będą zobowiązani do przeprowadzenia kampanii edukacyjno-informacyjnych na terenie swoich sklepów. Mają one naświetlać problem marnowania żywności i uczyć, jak mu przeciwdziałać poprzez racjonalne gospodarowanie kupionym jedzeniem.

Co sądzicie o nowej ustawie? To dobry sposób na walkę z marnotrawieniem jedzenia?

Zobacz również:

Więcej o: