W jakich godzinach będą otwarte sklepy w okresie świąt i w kolejnym tygodniu? Sprawdzamy

Przed nami święta i sylwester, czyli okres, w którym niełatwo będzie zrobić zakupy. Kiedy sklepy będą otwarte, a w które dni nie zrobimy zakupów? Oto nasz krótki poradnik - podajemy też godziny otwarcia sklepów sieci Lidl i Biedronka w Wigilię i sylwestra.

Grudzień okazał się miesiącem bardzo łaskawym dla wielu klientów sklepów. Spośród pięciu niedziel przypadających w tym miesiącu aż trzy (15, 22 i 29 grudnia) to niedziele handlowe. Zgodnie z ustawą o zakazie handlu w tych dniach możemy zrobić zakupy we wszystkich sklepach, choć mogą być one otwarte krócej niż w ciągu tygodnia.

W które dni zrobimy zakupy w trakcie świąt?

  • 24 grudnia (Wigilia) - w tym dniu sklepy będą otwarte, ale będą pracowały krócej. Większość będzie otwarta mniej więcej do godziny 13-14. Dla przykładu - do godziny 13 będą otwarte sklepy sieci Biedronka, a do 12:30 sklepy sieci Lidl.
  • 31 grudnia (sylwester) - podobnie jak w Wigilię tego dnia sklepy będą czynne w niestandardowych, skróconych godzinach. Zakupy zrobimy mniej więcej do godziny 18-19 (np. sklepy sieci Lidl do 18, w Biedronce zaś do 19).

W każdy inny dzień do końca roku możemy robić zakupy jak co dzień. W tych dniach sklepy będą bowiem otwarte w normalnych godzinach.

Nadchodzi zaostrzenie zakazu handlu. Jak uderzy to w pracowników tego sektora? Zobacz w naszym filmie:

Zobacz wideo

Styczeń 2020 - kiedy zrobimy zakupy na początku nowego roku? 

Zastanawiacie się, czy sklepy będą otwarte na początku nowego roku? Zakupów nie zrobimy:

  • 1 stycznia - z uwagi na świętowanie nowego roku;
  • 5 stycznia - przez zakaz handlu w niedziele;
  • a także 6 stycznia - z uwagi na Święto Trzech Króli.

Zmiany w zakazie handlu od 2020 roku

Podobnie jak w 2019, w roku 2020 nie wszystkie sklepy będą zamknięte w niedziele niehandlowe. Dzieje się tak ze względu na odstępstwa w ustawie o zakazie handlu, która wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku. Przewiduje ona wyjątek w postaci 32 rodzajów sklepów i punktów, których nie obowiązuje zakaz handlu. Z zakazu handlu wyłączone są: punkty pocztowe, apteki, stacje benzynowe, cukiernie i punkty gastronomiczne (np. restauracje czy bary) oraz sklepy, w których w te dni sprzedaje sam właściciel.

Od nowego roku zaczną obowiązywać unowocześnione przepisy odnośnie do handlu w niedziele. Zakaz handlu nie będzie mieć mocy prawnej tylko w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Podobnie jak w tym roku handlowe będą także dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, a także niedziela przed Wielkanocą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.