Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu obchodzimy 1 października. Co to za święto?

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu 2020 przypada na 1 października. Historia utworzenia specjalnego święta dla wszystkich wegetarian sięga 1977 roku, sam pomysł zrodził się w Stanach Zjednoczonych. Jaki jest cel obchodów tego wyjątkowego dnia?

Międzynarodowy Dzień Wegetarian: kiedy obchodzimy święto wegetarian?

Międzynarodowy Dzień Wegetarian obchodzony jest co roku w dniu 1 października. Dzień ten został ustanowiony przez Międzynarodową Unię Wegetariańską już 22 listopada 1977, jednak jego pomysłodawcą było Północnoamerykańskie Towarzystwo Wegetariańskie. Celem święta jest propagowanie i upowszechnianie wiedzy na temat wegetarianizmu oraz jego pozytywnego wpływu na organizm ludzki. Przy okazji zwraca się uwagę także na niezmiernie ważny dla wegetarian aspekt, jakim jest ochrona zwierząt, dbanie o ich odpowiednie traktowanie oraz ochronę środowiska.

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu jest częścią większej akcji społecznej, która ma na celu zwrócenie uwagi na dobro naszych "braci mniejszych" - zwierzaków. Październik ustanowiony jest Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt. Trudno nie dostrzec korelacji, jaka występuje między wegetarianizmem a dbałością o dobro zwierząt. Wciąż jednak wiele osób nie dostrzega ewidentnych korzyści płynących z diety pozbawionej komponentów zwierzęcych, dlatego dni takie jak ten przypadający 1 października są niezwykle ważne dla budowania ogólnospołecznej świadomości w tym zakresie. 

Zobacz też: Obiad bez mięsa? Oto kilka inspiracji na dania w wersji wege [PRZEPISY]

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu 2020 w Polsce

W Polsce jednymi z najbardziej zaangażowanych w organizację Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu 2020 są Stowarzyszenie Empatia, które na co dzień prowadzi działalność mającą na celu poprawę ochrony praw zwierząt w naszym kraju i Fundacja Viva!, która jest międzynarodową organizacją zajmującą się obroną zwierząt oraz promującą zdrowy tryb życia, elementem którego jest właściwe odżywianie. 

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu to święto, podczas którego organizowane są festiwale, wystawy i happeningi. W tym roku ze względu na zagrożenie epidemiczne obchody będą musiały być podporządkowane obostrzeniom sanitarnym, jednak pewne jest, że nie zabraknie inicjatyw z tym związanych np. w social mediach. 

Zobacz też: Jak zrobić hummus? Podpowiadamy wam jak przygotować świetną pastę z ciecierzycy

Międzynarodowy Dzień Wegetarian 2020: po co go obchodzimy?

Międzynarodowy Dzień Wegetarian 2020 to święto, które ma na celu szerzenie wiedzy o wegetarianizmie. Funkcjonuje bowiem w przestrzeni wiele mitów związanych z tego typu dietą. Ludzie wciąż przekonani są, że wegetarianizm to swego rodzaju fanaberia, a co więcej, że eliminacja mięsa z diety może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. 

Wegetarianizm jest tymczasem dietą, która przynosi wymierne korzyści organizmowi. Zróżnicowana, odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska jest polecana wszystkim osobom bez względu na wiek. Dostarcza ona wszystkich niezbędnych składników odżywczych w zalecanych przez dietetyków dawkach. W niektórych wypadkach może okazać się konieczna suplementacja różnego typu witaminami, ale taka sytuacja równie często zdarza się w przypadku osób, które mają w swojej diecie mięso. Szczególną uwagę zwrócić należy na podaż witaminy D, B12 oraz żelaza i cynku. Polski Instytut Żywności i Żywienia zaleca stosowanie diety wegetariańskiej, jako tej, która pozytywnie wpływa na zapobieganie i leczenie wielu powszechnie występujących schorzeń. 

Wiele badań naukowych wskazuje, że eliminacja mięsa przynosi korzystne skutki zdrowotne. Statystyki pokazują, że wegetarianie rzadziej ulegają schorzeniom onkologicznym, zdecydowanie mniejszy ich odsetek ulega zawałowi serca i chorobom układu krążenia. Osoby znajdujące się na diecie wegetariańskiej rzadko mają problemy z otyłością czy nadwagą.

Zobacz wideo Zobacz przepis na wegetariańskie klopsy wykonane z ciecierzycy, papryki, groszku, cebuli i marchwi
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.