Salmonella w kurczaku z popularnej sieciówki. Masz go w domu? Lepiej się go pozbądź

Sanepid wystosował ostrzeżenie odnośnie do kurczaka, którego możemy kupić w jednej z wiodących sieciówek. W mięsie wykryto pałeczki Salmonelli.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl.

GIS wycofuje kurczaka z sieciówki

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się ostrzeżenie dotyczące paczkowanego kurczaka. Jak czytamy w komunikacie:

W wyniku działań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej wykryto Salmonella Enteritidis w określonej poniżej partii produktu Świeży filet z piersi kurczaka MAP.

Przedstawiciele sieci Biedronka, w której można było kupić trefnego kurczaka, pracują nad wycofaniem produktu ze sprzedaży, co nadzorują inspektorzy GIS-u.

Mycie kurczakaMycie kurczaka pod kranem bywa bardzo niebezpieczne. Może skończyć się w szpitalu!

Którego dokładnie produktu dotyczy ostrzeżenie? Poniżej szczegółowe informacje:

Nazwa produktu: Świeży filet z piersi kurczaka MAP
Numer partii: 793921
Termin przydatności do spożycia: 01.12.2021
Producent: Przedsiębiorstwo Drobiarskie DROBEX Sp. z o.o., ul. Powstańców 19, 86-050 Solec Kujawski, weterynaryjny numer identyfikacyjny 04033902
Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn

Kupiliście kurczaka? Lepiej się go pozbyć

Mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy

- podają inspektorzy w ostrzeżeniu. Jednocześnie przestrzegają, by - w przypadku kupna trefnego kurczaka - pozbyć się go. Jeśli zaś został spożyty, należy monitorować stan zdrowia. Salmonelloza, czyli choroba wywołana przez pałeczki Salmonelli objawia się m.in. bólami brzucha, gorączką, wymiotami oraz biegunką. Więcej o tym:

Salmonellozą można się zarazić jedząc np. źle przechowywane lodySalmonelloza

Zobacz wideo Frytki Halloumi z dipem z awokado [HAPS VEGE]
Więcej o: