Lepiej nie trzymaj noży w drewnianym stojaku. Nie chodzi tylko o pocieranie powierzchni

Noże są niezbędnym narzędziem w kuchni. Krojenie, siekanie, szatkowanie. To wszystko byłoby bez nich niemożliwe, a co najmniej mocno utrudnione. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio je czyścić i przechowywać. Okazuje się, że trzymanie noży w drewnianym stojaku niekoniecznie jest dobrym pomysłem.

Więcej przydatnych porad kuchennych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Na kwestię prawidłowego przechowywania noży zwrócił uwagę serwis Thrillist. Redaktorka Jess Mayhugh poprosiła o komentarz Evana Atwella, który jest właścicielem sklepu Strata specjalizującego się w sprzedaży najlepszych noży (głównie japońskich) i innych akcesoriów kuchennych oraz oferującego usługi profesjonalnego ostrzenia tych narzędzi. 

Zobacz wideo Jak przechowywać warzywa? Sprawdź, co możesz robić źle

Zdaniem Atwella, przede wszystkim powinniśmy unikać trzymania noży w drewnianych stojakach. Wyjaśnia, że częste wsuwanie i wysuwanie noży może prowadzić do uszkodzeń i szybszego stępienia się ostrza. Nie jest to jednak jedyny problem. W rowkach, do których wkładamy noże w takim drewnianym bloczku, może również gromadzić się wilgoć. A to także ma negatywny wpływ na te narzędzia.

Sypka żywnośćPodpowiadamy, jak przechowywać kaszę, ryż i makaron by się nie zepsuły

Gdzie trzymać noże? Jest kilka możliwości

Jak w takim razie przechowywać noże? Atwell radzi, aby zaopatrzyć się w magnetyczną listwę na noże. Ważne, aby magnes w takim uchwycie był odpowiednio mocny. W innym wypadku noże mogą spaść i uszkodzić się lub doprowadzić do zranienia osoby pracującej w kuchni. Należy też zadbać o to, aby dzieci i zwierzęta nie miały dostępu do listwy.

 

Innym proponowanym rozwiązaniem jest napełnienie wysokiego wazonu lub pojemnika ryżem i wsunięcie do niego noży w pozycji pionowej. Ryż pochłania wodę, co eliminuje ryzyko gromadzenia się wilgoci.

 

Jeśli natomiast trzymasz noże w szufladach, pamiętaj, aby na ich końcówki wsunąć plastikowe osłonki. Wówczas zmniejsza się ryzyko stępienia ostrza.

Choć zmywarki to duża oszczędność, może się zdarzyć, że ich używanie nieco obciąży wasz budżet.Czego nie wkładać do zmywarki? Oto lista rzeczy, które lepiej umyć ręcznie

***

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: