W Krośnie pracują nad biszkoptami a la Kononowicz. Nie będzie w nich niczego

Tytuł oczywiście z naszej strony czysto żartobliwy, ponieważ biszkopty, nad którymi pracują naukowcy z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie i Uniwersytetu Rzeszowskiego, mają być odpowiedzią na potrzeby osób, które zmagają się np. z nietolerancją glutenu czy laktozy. Właśnie tych składników ma zabraknąć w nowych biszkoptach. Mają być również wolne od sacharozy i GMO.

Naukowcy podkreślają, że nowe biszkopty mają też mieć podwyższone wartości zdrowotne. "Ten produkt będzie zatem dedykowany nie tylko osobom z chorobami metabolicznymi, lecz także tym, które są zainteresowane bezpiecznym i zdrowym żywieniem" - powiedziała dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak, prof. KPU, lider zespołu projektowego, cytowana przez serwis terazkrosno.pl.

Do wypieku zostaną użyte mąki bezglutenowe: ziemniaczana, ryżowa, z prosa oraz z ciecierzycy.

Do podstawowej receptury będziemy dodawać mąkę batatową i ekstrakty z naturalnych surowców roślinnych, które podwyższą wartość prozdrowotną produktu

- dodała Krochmal-Marczak.

Zobacz wideo Przepis na bezglutenowy chleb z ziarnami

Z kolei sacharoza ma zostać zastąpiona przez naturalne związki cukrowe o niskim indeksie glikemicznym. W składzie będzie też więcej (minimum o 10 proc.) błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego w porównaniu do biszkoptów bezglutenowych, które już są dostępne w sprzedaży. Zespół naukowców ma nadzieję, że dzięki temu ciastka będą chętniej kupowane też przez wegan.

"Po zakończeniu prac przez zespół naukowy podejmiemy działania zmierzające do wdrożenia tego rozwiązania dla przemysłu" - zapowiada Sławomir Chrobak, specjalista ds. rozwoju technologii PCI cytowany przez terazkrosno.pl.

Według komunikatu podkarpackich uczelni w dostępnej obecnie żywności bezglutenowej występuje niedobór m.in. żelaza, cynku, magnezu, witamin z grupy B, błonnika pokarmowego i prowitaminy A. Produkt opracowywany przez badaczy ma być odpowiedzią również na tę bolączkę.

Nad nową recepturą biszkoptów pracują naukowcy z różnych dziedzin (nauki medyczne, nauki rolnicze, nauki o zdrowiu) oraz dyscyplin (rolnictwo i ogrodnictwo, technologia żywności i żywienia oraz nauki o zdrowiu). Projekt został dofinansowany kwotą ponad 186 tysięcy złotych w ramach Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Źródło: Karpacka Uczelnia Państwowa w Krośnie, terazkrosno.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA