Proszek nie tylko do pieczenia. To broń na insekty. Te zastosowania są nieznane

Proszek do pieczenia to najpopularniejszy składnik wykorzystywany przy wypiekach. Jednak nie każdy wie o tym, że jest nie tylko świetny w gotowaniu, a także pomaga w domowych obowiązkach. Lista, do czego można go zastosować jest naprawdę długa.

Proszek do pieczenia to zdecydowanie taki składnik, bez którego nie można wyobrazić sobie wypieków. Działa spulchniająco i dodaje się go, aby nadać objętości ciastom i plackom. Jego historia sięga lat 50 XIX wieku kiedy to właśnie w tych czasach został odkryty. Jednak jak się okazuje to nie wynalazca tego specyfiku rozprowadził go po świecie. Zrobił to właściciel dobrze wszystkim znanej firmy Dr. Oetker August Oetker. To właśnie ten niemiecki aptekarz wpadł na pomysł rozprowadzenia torebek proszku do pieczenia z odpowiednią ilością dla wypieku.

Inne zastosowania proszku do pieczenia

#1 Czyszczenie srebra

Jedyne co trzeba zrobić, aby wykorzystać ten produkt do wyczyszczenia srebrnej biżuterii lub sztućców to wykonanie mieszanki. Jest ona zrobiona z wody i kilku łyżeczek proszku. Do tak zrobionej mikstury należy umieścić to co chcemy wyczyścić i zostawić na kilkanaście minut. Po tym czasie wystarczy ją wyjąć i przetrzeć szmatką lub delikatną szczoteczką.

#2 Czyszczenie pomazanych ścian

Pewnie brudne od kredek ściany to zmora nie jednego rodzica. Niestety czasem się zdarza tak, że pociecha będzie chciała pokazać swój talent na ścianach w domu, a malowanie ich na nowo nie wchodzi w grę. W takich właśnie sytuacjach połączenie wody i proszku do pieczenia może zdziałać cuda. Należy z kilku łyżeczek proszku i kilku kropel wody zrobić pastę, którą następnie można wyczyścić delikatnie zabrudzone ściany.

#3 Odplamiacz do ubrań

Żółte plamy na białych ubraniach, zabrudzenie krwią, trawą lub kawą nie są niczym przyjemnym. Niektórzy w takich sytuacjach uważają, że tak wybrudzone ubranie nadaje się jedynie do kosza. Nic bardziej mylnego. Na trudne plamy idealnie sprawdza się maczanie ich w ciepłej wodzie połączonej z proszkiem lub zrobienie pasty z proszku i wody i zapranie jej. Po takich zabiegach materiał należy dokładnie wyprać.

#4 Czyszczenie łazienki

Po raz kolejny pasta z proszku i wody może działać cuda. Nie tylko dobrze wyczyści muszlę klozetową z bakterii i zniweluje nieprzyjemne zapachy, a także zwalczy pleśń i oczyści fugi. Tak przygotowaną pastę należy rozłożyć na zabrudzenia, ważne jest, aby była to gruba warstwa. Następnie odczekać 20 minut, wyszorować to miejsce szczoteczką do zębów i spłukać wodą.

#5 Odświeżanie dywanów

Proszek do pieczenia jest niezawodny, gdy cierpimy na niezbyt dobrze pachnące dywany, wykładziny lub chodniczki. Rozsypanie go na taki materiał i pozostawienie na kilka godzin sprawi, że wchłonie cały nieprzyjemny zapach. Po tym czasie wystarczy odkurzyć pozostawiony pył i cieszyć się świeżymi dywanami.

#6 Na mrówki i karaluchy

Biegające po całym domu insekty to nic przyjemnego. Domowy sposób może zwalczyć je raz na zawsze. Połączenie proszku razem z cukrem i rozsypanie takiej mieszanki w miejsca, w których najczęściej one występują sprawi, że znikną tak szybko jak się pojawiły. Cukier przyciągnie robaczki, a proszek zadziała insektobójczo.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.