To kuchenna zmora każdego. Jak pozbyć się osadu z herbaty? Kilka kropel może temu zaradzić

Zmywarka sobie z nim nie radzi, a i ręcznie trudno się go pozbyć. Jak poradzić sobie z brązowym osadem, który notorycznie brudzi nam szkło? Kilka kropel soku z cytryny może w tym pomóc. Dzięki niemu naczynia będą jak nowe.

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym najczęściej sięgamy po ciepłe napoje. Pierwszym wyborem jest oczywiście herbata, która rozgrzeje najbardziej zmarznięte ciało. Niestety z jej przygotowywaniem wiąże się też jeden problem. Płyn zostawia niechciany, brązowy osad, który trudno domyć. Walka z nim nie jest wyrównana, często nawet zmywarka sobie nie radzi. Jak więc pozbyć się go z ulubionych szklanek i kubków? Rozwiązanie mamy pod ręką.

Dlaczego na kubkach pojawia się brązowy osad?

Nie jest to wina ani naczynia, ani herbaty. Wszystkiemu winna jest woda, którą się wykorzystuje. To ona zawiera w sobie dużą ilość wapnia. W wyniku połączenia wapnia ze szczawianami, które znajdują się w wodzie, wytwarza się osad, który można zaobserwować na ściankach.

Najprostszy sposób na pozbycie się osadu

Niektórzy nawet nie wiedzą, że rozwiązanie mają tak blisko. Niestety żadne płyny, a nawet długie mycie zmywarki nie pomogą. Skutecznym rozwiązaniem jest sok z cytryny. Zaledwie kilka kropel sprawi, że niechciany brud zniknie. Należy jedynie polać miejsce zabrudzenia sokiem, odczekać kilka minut i ponownie spróbować umyć. Po tym zabiegu brud powinien w całości zejść. Innym sposobem z wykorzystaniem cytryny jest dodanie jej kilku kropel do już przygotowanej herbaty. To również sprawi, że osad nie zatrzyma się na ściankach szklanki.

Co zamiast cytryny?

#1 Soda oczyszczona

Wystarczy połączyć łyżkę sody z łyżką ciepłej wody i wymieszać. Tak przygotowaną pastą trzeba wyszorować zabrudzenia, a następnie ponownie umyć. Ślady po napoju powinny zejść.

Zobacz wideo

#2 Pasta do zębów

Pasta zawiera substancje ścierające, co z pewnością można wykorzystać właśnie w kuchni. Nałóż niewielką jej ilość na starą szczoteczkę i wyczyść nią szklankę. Następnie dokładnie umyj naczynie, a po nalocie nie powinno być śladu.

#3 Sól

Ona również może niesamowicie zadziałać w tym przypadku. Na mokrą szmatkę rozsyp pół łyżeczki soli i zacznij szorować. Jeśli jednak ślady będę schodzić z oporem, dodaj więcej przyprawy.

Więcej o: