Gdzie wyrzucać gąbki? Czy wiesz, że gąbkę kuchenną należy wymieniać przynajmniej raz w tygodniu?

Czy wiesz, gdzie wyrzucać gąbki, których w życiu codziennym używamy do mycia naczyń kuchennych, ciała czy pojazdów? Sprawdź też, w jaki sposób utylizować gąbki tapicerskie, by jak najlepiej dbać o środowisko i całą planetę.

Segregacja śmieci. Gąbka kuchenna, do mycia naczyń, gąbka tapicerska

Pamiętaj, jak ważna jest segregacja śmieci. Gąbka i wiele innych zużytych przedmiotów codziennego użytku, powinny być zawsze odpowiednio utylizowane, by nie stanowiły zagrożenia dla środowiska. Nie zapominaj też o recyklingu i zawsze pilnuj, by nadające się do niego odpadki trafiały do odpowiednich kontenerów. Dowiedz się, gdzie należy wyrzucać śmieci, pochodzące z gospodarstwa domowego – dbaj o swoją planetę i pamiętaj, że segregacja śmieci powinna być obowiązkiem każdego z nas. Nie można tego lekceważyć.

Jednym z odpadków, który okazuje się problematyczny, jeśli chodzi o to, gdzie należy go wyrzucić, jest niepozorny zmywak do naczyń. Często używane gąbki kuchenne, wymagające wymiany przynajmniej raz w tygodniu, są wykonywane z materiałów syntetycznych – najczęściej poliestru. Gąbki używane są również do mycia ciała, samochodów czy wycierania tablicy. Ponadto, mamy też do czynienia z gąbkami tapicerskimi, stanowiącymi wypełnia mebli czy materacy. Musimy wiedzieć, że każdy rodzaj gąbki stanowi rodzaj odpadu niesegregowanego, czyli takiego, który nie nadaje się już do recyklingu.  

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Gąbka – do jakich śmieci wyrzucić gąbkę kuchenną, gąbkę do mycia ciała czy samochodu?      

Do jakich śmieci należy wyrzucić gąbki? Niezależnie od tego, czy chodzi o zmywak do naczyń, gąbkę do mycia ciała czy wycierania tablicy szkolnej – każdą gąbkę trzeba zawsze wyrzucać do odpadów zmieszanych. Dotyczy to również gąbek do mycia samochodów. Dzieje się tak, ponieważ żadna z tych gąbek nie nadaje się do recyklingu. Z tego powodu nie można umieszczać ich w kontenerach przeznaczonych do segregacji.

Gdzie wyrzucić gąbkę tapicerską – sprawdź, co zrobić z odpadami tego rodzaju

Gdzie wyrzucić gąbkę tapicerską? Stare gąbki z materacyków czy zniszczonych siedzisk tapicerowanych można bez obawy wyrzucać do pojemnika na odpady, które nie nadają się już do recyklingu (śmieci zmieszane).

Stare gąbki tapicerskie można również zostawiać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który zajmuje się przyjmowaniem bardziej problematycznych odpadów komunalnych, nienadających się do wyrzucania w przydomowych kontenerach. Takie miejsca można znaleźć na terenie niemal każdej gminy.

Zakłady tapicerskie powinny natomiast pamiętać o podjęciu współpracy z podmiotem odbierającym odpady produkcyjne, do których zaliczają się gąbki tapicerskie. Kwestię odpadków, pochodzących z produkcji przemysłowej, należy omówić z lokalną firmą, zajmującą się wywozem tego typu materiałów.  

Zobacz też: Gdzie wyrzucić karton po mleku? To wcale nie jest takie oczywiste

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.