Kiedy wysiewać pomidory? Dopilnuj terminów, a latem nie nadążysz ich zbierać

Kiedy wysiewać pomidory? To pytanie zadaje sobie każdy, kto zamierza zabrać się za domową uprawę. Jeśli zrobimy to w odpowiednim czasie, latem będziemy mogli cieszyć się całymi koszami pięknych, wściekle czerwonych i - przede wszystkim - niesamowicie smacznych pomidorów. Jak się za to zabrać? Wszystko wyjaśniamy.

Pomidory, które uprawiamy we własnym ogródku, szklarni, a nawet w donicy na balkonie mają same plusy. Są nieziemsko pyszne, tańsze niż te kupowane w sklepach, no i jedzone z ogromną satysfakcją. W końcu sami je wyhodowaliśmy. By latem zajadać się tymi dobrociami natury, trzeba o tym pomyśleć zawczasu. Kiedy wysiewać pomidory? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Kiedy wysiać pomidory? Jak się za to wszystko zabrać?

Pomidory nadają się do zrywania z krzaczków już w połowie lata. Wtedy z radością wkładamy je do koszy, a potem wprost na kanapkę, do tego odrobina soli i najlepsza letnia przekąska gotowa. Jednak by do tego doszło, musimy wysiać je dostatecznie wcześnie. Na początku roku wielu ogrodników już planuje pierwsze wysiewy. Jak się za to zabrać? 

Pomidory uprawiamy tylko z rozsady. Nie siejemy ich bezpośrednio do gruntu, tylko najpierw do zbiorczego pojemnika, który przechowujemy w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Następnie nieco wyrośnięte już roślinki (gdy pojawią się 2-3 listki właściwe) pikujemy, czyli przesadzamy do osobnych pojemników. Pierwotnie trzymamy je w cieple i w mocnym słońcu. Potem, około dwóch tygodni przed wysadzaniem do gruntu, hartujemy je, podlewając nieco rzadziej i często wietrząc pomieszczenie. Gdy temperatura na dworze będzie już wystarczająco wysoka i stosunkowo stabilna (bez zagrożenia przymrozkami), siewki pomidorów sadzimy do gruntu: przeważnie do szklarni lub rabaty, a nawet do donic, które możemy ustawić np. na balkonie. Potem pozostaje nam już pielęgnacja, czyli podlewanie, nawożenie, przycinanie. A na końcu najlepsze - degustacja.

Kiedy wysiać pomidory? Pilnuj terminów, a latem nie nadążysz ich zbierać

Pomidory, podobnie jak inne warzywa wysiewane są na początku roku. Doświadczone osoby doskonale znają cały kalendarz ogrodnika - kiedy co sadzić, siać, podcinać itd. Konkretne warzywa mają konkretne terminy, których powinniśmy pilnować. Kiedy wysiewać pomidory? Wyższe odmiany pomidorów możemy wysiewać już w drugiej połowie lutego, zaś niższe nieco później - pod koniec miesiąca. Zatem właśnie teraz jest odpowiedni czas, by zainteresować się wysiewem tych wspaniałych warzyw. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.