Niezwykły grzyb ukazał się jego oczom. "Euforia! Wypatrywałem od lat"

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w Polsce rosną nie tylko piękne prawdziwki, koźlarze czy maślaki, lecz także grzyby o nietypowych kształtach i kolorach. Piotr Grześ, leśnik i klasyfikator grzybów, znany w mediach społecznościowych jako Grzybów znawca, trafił na wyjątkowy okaz - wilgotnicę papuzią. "Myślałem, że rośnie tylko na południu kraju, a wyrosła w miejscu, w którym wypatrywałem jej od lat i wreszcie się pokazała" - nie krył euforii po znalezieniu zielonego grzybka.

Fantazyjne kształty i kolory często przywodzące na myśl bajki lub przybyszów z kosmosu. To wcale nie opis grzybów, które możemy spotkać gdzieś daleko w egzotycznych krajach. Wiele wyjątkowych, rzadziej widywanych gatunków rośnie również w Polsce. Jednym z nich jest wilgotnica papuzia (znana też pod nazwą wilgotniczka papuzia), która przykuwa uwagę... zielonym kolorem. Dodatkowo powierzchnia grzyba jest błyszcząca, a w czasie wilgotnej pogody śluzowata, co tylko potęguje niezwykłe wrażenie. 

Zobacz wideo Siedzuń sosnowy wygląda jak gąbka, a jest lepszy niż borowiki. Zrobiliśmy z niego pyszny farsz

Klasyfikator grzybów Piotr Grześ miał szczęście trafić na nią na swojej drodze. Nie krył radości z tego spotkania, bo wilgotnica papuzia należy do gatunków rzadkich. Została wpisana na Czerwoną listę roślin i grzybów Polski ze statusem R, który oznacza, że jest potencjalnie zagrożona z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych. Na dodatek zazwyczaj występuje na obszarach górskich, a Grześ wypatrzył ją w Wielkopolsce.

Euforia! Wilgotnica papuzia! Miałem ją cały czas pod nosem. Myślałem, że rośnie tylko na południu kraju, a wyrosła w miejscu, w którym wypatrywałem jej od lat i wreszcie się pokazała! Tak się cieszę!!

- napisał na swoim fanpage'u Grzybów znawca.

Wilgotnica papuzia - jak wygląda?

To, co jako pierwsze rzuca się w oczy, gdy spojrzymy na powyższe zdjęcia, to zielony kolor grzyba. Nie zawsze jest jednak tak intensywny. Jak czytamy w serwisie nagrzyby.pl, kapelusz może mieć barwę cytrynowożółtą, pomarańczową, a nawet mięsnoróżową z odcieniem zieleni lub grynszpanowozielonym. U młodych okazów jest wypukły, później zaczyna się rozpościerać, czasem nawet lekko podwijać do góry. Jest gładki, gdy panuje wilgoć, robi się lepki i śluzowaty. W czasie suszy wyschnięty, ale nadal błyszczący. Pod kapeluszem są zielonkawe, żółte lub pomarańczowe blaszki. 

Zarówno kapelusz, jak i trzon jest mięsisty. Ten drugi pusty w środku i, podobnie jak kapelusz, może mieć różną barwę. Także jest lepki i śluzowaty w czasie wilgoci. Wysmukły, czasem wygina się na dole.

Wilgotnica papuzia zazwyczaj występuje w grupach po kilkanaście sztuk. Jak wspominaliśmy, jest grzybem rzadkim i najczęściej można spotkać ją na południu Polski, na terenach górzystych. Nie oznacza to jednak, że zaobserwowanie jej w innych regionach jest niemożliwe, na co dowodem jest chociażby znalezisko Piotra Grzesia. Należy jej wypatrywać na łąkach, pastwiskach i w zaroślach. Wilgotniczka papuzia jest jednak grzybem niejadalnym. Dlatego, gdy uda ci się ją spotkać, nie zbieraj jej i nie niszcz. Naciesz oczy, zrób zdjęcie i spaceruj dalej.

Więcej o: