Grill wegetariański to przede wszystkim warzywa. Grillować możecie w zasadzie większość z tych o bardziej zwartej budowie, czyli np. bakłażany, cukinię, kukurydzę, paprykę, cebulę czy szparagi. Pyszne są również grzyby z rusztu, np. pieczarki z grilla (które możecie faszerować dowolnym nadzieniem, np. tofu czy podduszonym szpinakiem). Pamiętajcie tylko, by do marynowania warzyw użyć tłuszczu (np. oliwy), dzięki któremu nadmiernie się nie przesuszą.
1 i 1/2 kg warzyw, np.: cukinii, bakłażanów, papryki, kukurydzy, fasolki szparagowej, różnych rodzajów cebuli, szparagów itp.
8 dużych pieczarek
Marynata:
1 szklanka oliwy
2 łyżki octu jabłkowego
2 łyżeczki ziół prowansalskich
4 ząbki czosnku
posiekane
Warzywa myjemy i kroimy: bakłażany i cukinie w plastry, kukurydze w grube plastry, cebule w ósemki, a fasolki i szparagi dzielimy na pół. Mieszamy wszystkie składniki marynaty, polewamy nią warzywa i odstawiamy na 10 min.Warzywa układamy na tacce i stawiamy na rozgrzanym grillu. Pieczemy przez 10-15 min, delikatnie obracając.
Kukurydza z grilla najlepsza jest z dodatkiem masła. Jeśli jednak nie jesz żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, zamiast niego możesz użyć oliwy lub margaryny bez dodatku mleka. Kukurydzę z rusztu wystarczy doprawić jedynie solą, ale jeśli chcesz, możesz dodać do niej również inne przyprawy, w tym np. świeże zioła lub czosnek.
Z folii aluminiowej urwij 4 duże kawałki, na każdym rozsmaruj masło, posyp solą i połóż po jednej gałązce tymianku. Każdą kolbę zawiń w natłuszczoną folię i ułóż na rozgrzanym grillu. Piecz, obracając pakunki co jakiś czas, ok. 20 minut. Podawaj na ciepło (ostrożnie, bo można się poparzyć).
Autor przepisu: Zuzanna Wiciejowska
Wegetariański grill w wersji wiosennej? Połączcie na talerzu młode ziemniaczki, szparagi i wyraziste pesto z liści rzodkiewki. Pycha!
Dodatki:
Ziemniaki szorujemy, gotujemy 8-10 minut w osolonej wodzie. Odcedzamy, studzimy. Kroimy na pół. Szparagi myjemy, odrywamy zdrewniałe końcówki. Ziemniaki i szparagi mieszamy z 2 łyżkami oliwy, solą i płatkami chili. Układamy na rozgrzanym grillu lub patelni grillowej, pieczemy, aż się zrumienią. Listki rzodkiewki myjemy i miksujemy z czosnkiem, płatkami migdałowymi, płatkami drożdżowymi lub parmezanem i resztą oliwy. Pesto przyprawiamy solą. Podajemy do warzyw.
Autor przepisu: Dominika Wójciak
Grillowana lub pieczona cykoria nabiera całkiem innego smaku - staje się słodsza, więc wielu osobom smakuje bardziej niż ta świeża. Jeśli przygotowujecie grill wegetariański, połączcie ją z twardszym serem tofu - warto go zamarynować przed ułożeniem na ruszcie, dzięki czemu nabierze aromatu przypraw.
Cykorie myjemy, osuszamy, kroimy wzdłuż na pół. Łodygi selera przekrawamy na pół, a potem na krótsze słupki. Tofu kroimy na plasterki (ok. 1 cm grubości). Przygotowujemy marynatę: łączymy ze sobą olej, oliwę, sos sojowy i przyprawy, dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę. Smarujemy nią cykorię, seler i tofu z obu stron. obsmażamy na patelni grillowej, tak aby na powierzchni utworzyły się charakterystyczne rumiane paseczki. Wszystkie elementy gorącej sałatki układamy na półmisku. Skrapiamy cytryną. Tofu samo w sobie nie ma smaku, warto je zatem przed smażeniem zamarynować.
Autor przepisu: Joanna Szachowska-Tarkowska
Grillowane ziemniaki to pyszna samodzielna przekąska, ale można je również podawać jako dodatek do innych potraw z grilla. Pyszne są np. z dodatkiem sosu jogurtowego lu aioli.
Ziemniaki dokładnie myjemy pod bieżącą wodą - w razie potrzeby szorujemy za pomocą gąbki. Następnie osuszamy. Młodych ziemniaków nie trzeba obierać ze skórki, ale jeśli nie chcecie ich jeść w takiej postaci, możecie je obrać.
Następnie ziemniaki podgotowujemy - wystarczy ok. 15-20 minut, odcedzamy i studzimy.
Czosnek przeciskamy przez praskę i mieszamy z oliwą. Następnie w marynacie obtaczamy ziemniaki. Doprawiamy je solą i pieprzem. Odrywamy gałązki rozmarynu i nadziewamy na nie po kilka ziemniaków.
"Szaszłyki" z ziemniaków układamy na ruszcie i grillujemy przez kilka minut z każdej strony - aż będą rumiane. Serwujemy od razu.