Warzywa i owoce umyj bezpośrednio przed spożyciem. Jeśli są wyjątkowo brudne, w piachu lub ziemi, przeczyść je tylko papierem lub czystą szmatką. Wilgoć sprzyja powstawaniu pleśni i szybszemu psuciu się produktów.
Materiał wchłonie wilgoć, dzięki czemu owoce i warzywa dłużej pozostaną świeże. Dotyczy to głównie soczystych, delikatnych produktów, jak truskawki czy brzoskwinie, ale także sałaty i ziół.
Zakupiwszy niedojrzałe awokado, pozostawiamy je w temperaturze pokojowej i czekamy, aż zmięknie. Jednak istnieje ryzyko, że w tym czasie zacznie się psuć. Aby tego uniknąć, owijamy owoc papierem i czekamy, aż dojrzeje. Dopiero wtedy wkładamy je do torebki foliowej i umieszczamy w lodówce.
Papryka, ogórki, pomidory, bakłażany nie powinny być przechowywane w lodówce, gdyż, paradoksalnie, sprzyja to szybszemu ich psuciu. Najlepiej, jeśli umieścimy te warzywa w pojemnikach, trzymanych w ciemnym i przewiewnym pomieszczeniu.
Banany przechowujemy w temperaturze pokojowej (w lodówce szybko ciemnieją). Żeby jednak wydłużyć ich świeżość, owiń ich końcówkę folią. Po co? To właśnie tędy banan wydziela najwięcej etylenu - gazu przyspieszającego dojrzewanie owoców.
Niektóre warzywa, takie jak brokuł, kalafior czy szparagi, warto częściowo trzymać zanurzone w szklance z wodą. Ważne jednak, aby wodę zmieniać często (przynajmniej raz dziennie). Dzięki temu dłużej zachowają świeżość.
Pomidory trzymamy w zacienionym, przewiewnym miejscu, w temperaturze pokojowej, najlepiej szypułkami do góry (inaczej mogą przebić miąższ pomidora, a wtedy warzywo łatwiej zapleśnieje). W lodówce pomidory tracą szybko smak i sprężystość.
Ziemniaki, cebula i czosnek źle znoszą przebywanie w nasłonecznionym miejscu. Jeśli nie mamy piwniczki, można w zastępstwie chować je do papierowych toreb, posiadających otwory wentylacyjne (można je wyciąć samodzielnie). W ten sposób zapewnimy im cień i tym samym lepsze warunki do zachowania świeżości przez dłuższy czas.