Najlepsze pierniki

Pięknie wyglądają, oszałamiają korzennym aromatem i wspaniale smakują. Czym byłyby święta bez pierników? Zobacz nasze najlepsze przepisy.
Piernik dojrzewający Piernik dojrzewający ARKADIUSZ ŚCICHOCKI

Piernik dojrzewający

Puszysty piernik dojrzewający, przełożony śliwkowymi powidłami, to jedno z najsmaczniejszych bożonarodzeniowych ciast. Choć zwykle zaleca się, by zagnieść go na mniej więcej 4-5 tygodni przed świętami, powinien udać się również wtedy, gdy przygotujecie go 2 lub 1,5 tygodnia wcześniej. Pamiętajcie tylko, by ciasto upiec i przełożyć powidłami na minimum 3 dni przed Wigilią, żeby zdążyło zmięknąć. Ważne: po przełożeniu blatów, najlepiej przykryć je ściereczką, a następnie obciążyć, np. encyklopedią, dużą deską, na której postawimy kilka słoików z dżemem. Dzięki temu piernik lepiej się "sklei" i nie będzie rozpadał.

Piernik dojrzewający

1/2 kg miodu
2 szklanki cukru
250 g masła
1 kg mąki pszennej
3 jajka
3 łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 szklanki mleka
1/2 łyżeczki soli
2 torebki przyprawy do piernika

Miód, cukier i masło podgrzewamy powoli, niemal do zawrzenia. Odstawiamy masę do ostygnięcia. Gdy będzie już letnia, dodajemy stopniowo, wyrabiając ciasto ręką, mąkę, sodę rozpuszczoną w zimnym mleku, sól i przyprawy. Ciasto starannie wyrabiamy, nadajemy mu kształt kuli, wkładamy do kamionkowego garnka, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy w chłodnym miejscu, by dojrzewało przez 3-4 tygodnie. Dojrzałe ciasto dzielimy na 2-3 części. Każdą porcję rozwałkowujemy, wkładamy do natłuszczonej formy i pieczemy około 30 minut w temperaturze 180°C. Ostudzone placki możemy przełożyć powidłami. Jeśli cienko rozwałkujemy ciasto, możemy powycinać z niego foremką małe pierniczki na choinkę (pieką się 10 minut). Pierniki trzeba upiec 4-5 dni przed świętami, bo zaraz po upieczeniu są twarde i trzeba czasu, by skruszały.

Zobacz również piernik na święta z twistem, czyli ciasto z cukinii:

Piernik Piernik NATALIA NOWAK - BRATEK

Piernik

Gotowy piernik można polać zarówno lukrem, jak i czekoladą (możesz wybrać i ciemną, i białą). Pięknie prezentuje się, posypany posiekanymi orzechami lub świeżą żurawiną.

Piernik

6 jajek
1,5 szklanki cukru
300 g masła
500 g miodu (najlepiej gryczanego)
350 g mąki pszennej + 2-3 łyżki do obtoczenia bakalii
300 g mąki żytniej typ 720
2 łyżeczki sody oczyszczonej
4 łyżeczki przyprawy do piernika
2 szklanki zsiadłego mleka
500 g mieszanych ulubionych bakalii

Polewa czekoladowa:
4 łyżki masła
8 łyżek cukru
4 łyżki naturalnego kakao
4 łyżki kwaśnej śmietany 22 proc.

Ubijamy jajka z cukrem na kogel-mogel. Roztapiamy masło, dodajemy miód i podgrzewamy, mieszając, aż się rozpuści. Gdy ostygnie, mieszamy z jajkami. Mąkę łączymy z sodą i przyprawami. Do mieszaniny jajek, miodu i masła dodajemy po łyżce - na zmianę - mąkę oraz kwaśne mleko. Stale mieszamy, aż powstanie gładkie ciasto (można mikserem na niskich obrotach). Bakalie mieszamy z 2-3 łyżkami mąki, przekładamy na sitko, aby usunąć nadmiar mąki, a następnie dodajemy do ciasta piernikowego, delikatnie mieszając - chodzi o to, aby bakalie dobrze rozłożyły się w cieście, inaczej opadną na dno podczas pieczenia. Dwie keksówki smarujemy masłem, wyściełamy pergaminem, napełniamy ciastem. Nożem rysujemy rowek (wzdłuż, przez środek każdej porcji ciasta) - podczas pieczenia ciasto rośnie i jeśli go nie nadkroimy, popęka nierównomiernie i nieładnie. Pieczemy w 170°C przez 45-50 minut. Patyczek wetknięty w ciasto powinien po wyjęciu być suchy. Upieczone pierniki studzimy przez kilka minut w formie, wyjmujemy i studzimy całkowicie.
Przygotowujemy polewę. Masło, cukier i kakao podgrzewamy na małym ogniu, mieszając, aż cukier się rozpuści. Zdejmujemy z ognia, dodajemy śmietanę, mieszamy, aż powstanie gładka polewa. Lekko studzimy, rozsmarowujemy na piernikach. Można udekorować całymi obranymi migdałami, kandyzowaną skórką pomarańczową lub żurawinami. Czekamy, aż polewa zastygnie, kroimy na porcje. Możemy ułatwić sobie pracę, robiąc polewę ze stopionej czekolady. Aby taka polewa nie zmatowiała po ponownym zastudzeniu, najlepiej stopić tabliczkę czekolady na parze, a do roztopionej dodać drugą tabliczkę - tym razem startą na drobnej tarce. Mieszamy, aż obie czekolady się połączą.

Piernik marchewkowy Piernik marchewkowy Fot. Andrzej Krasowski / Agencja Wyborcza.pl

Piernik marchewkowy

Fani marchewkowego ciasta, z powodzeniem mogą przygotować je na święta. Pysznie smakuje z kremem, z dodatkiem skórki startej ze sparzonej pomarańczy lub mandarynki. Zobacz również przepis blogera na piernik marchewkowy gotowany na parze.

Piernik marchewkowy

3 jajka
szklanka cukru
2 szklanki mąki
łyżeczka proszku do pieczenia
łyżeczka sody oczyszczonej
2 łyżeczki kakao
2 łyżeczki mielonego cynamonu
3 marchewki starte na tarce o dużych oczkach
szklanka oleju

Krem waniliowy:
100 g serka naturalnego kremowego
100 g miękkiego masła
pół łyżeczki esencji waniliowej
pół szklanki cukru pudru

Białka jaj ubijamy na sztywno, dodajemy cukier i ubijamy dalej. Następnie dodajemy żółtka i miksujemy. Do puszystego kogla-mogla wsypujemy przesianą mąkę, proszek do pieczenia, sodę, kakao, cynamon. Mieszamy. Następnie wrzucamy startą marchewkę i olej. Łączymy wszystkie składniki. Ciasto wylewamy do wyłożonej papierem keksówki (30x10cm). Pieczemy godzinę w 180°C. Wszystkie składniki kremu miksujemy. Kiedy ciasto wystygnie, możemy posmarować wierzch lub przełożyć je kremem. Można również smarować kremem każdy plaster ciasta przed podaniem.

Piernik z bakaliami Piernik z bakaliami Fot. Łukasz Giza / Agencja Wyborcza.pl

Piernik z bakaliami

Do piernika możesz dodać dowolne bakalie. Dobrze wygląda z dodatkiem czegoś czerwonego, np. suszonej żurawiny (najlepiej wybrać całą, a nie ciętą) lub kandyzowanych wiśni.

Piernik z bakaliami

375 g (2 i 1/2 szklanki) mąki pszennej
125 g rozpuszczonego masła
100 g (1 szklanka) cukru
125 ml (1/2 szklanki) przegotowanej wody
2 łyżeczki proszku do pieczenia
60 ml (3 łyżki) miodu
3 łyżki kakao
1 jajko
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki sproszkowanych lub utłuczonych goździków
50 g skórki pomarańczowej
50 g miękkich rodzynek
50 g posiekanych migdałów bez skórki
50 g posiekanych suszonych fig

W rondlu o grubym dnie z cukru przygotuj karmel. Zdejmij z ognia, dolej wodę, wymieszaj i ponownie postaw na ogień, zagotuj. Dodaj miód oraz kakao - tylko podgrzej i odstaw do wystygnięcia. Mąkę przesiej i wymieszaj z proszkiem do pieczenia, cynamonem, imbirem i goździkami. Dodaj ostudzoną masę karmelową i dokładnie wymieszaj, potem dolej rozpuszczone i przestudzone masło. Na koniec dosyp bakalie i całość delikatnie wymieszaj. Masę przełóż do kwadratowej formy lekko natłuszczonej i wyłożonej pergaminem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 150 st. C i piecz około godziny. Wyjmij i ostudź. Piernik przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Autor: Zbigniew Kurleto

Piernik królewski

Jeśli lubisz ciasta przekładane kremem, z pewnością przypadnie ci do gustu piernik królewski. Pysznie smakuje oblany czekoladową polewą i posypany orzechami.

Piernik królewski

500 g (3 i 1/3 szklanki) mąki pszennej
50 ml mleka 3 proc.
70 g masła
1 jajko
200 g (1 szklanka) cukru
20 ml (1 łyżka) płynnego miodu
1 i 1/2 łyżeczki sody
1/4 łyżeczki soli
2 łyżeczki przyprawy do pierników

Krem:
350 ml mleka
200 g (1 szklanka) cukru
200 g (1 kostka) masła
4 żółtka
1 opakowanie budyniu waniliowego
2 tabliczki (200 g) gorzkiej czekolady
100 g orzechów włoskich

Mąkę wymieszaj z przyprawą do pierników, solą i sodą. W rondelku na bardzo małym ogniu rozpuść masło, dodaj mleko, cukier i miód, wymieszaj, ostudź do temperatury pokojowej. Do mąki dodaj ostudzony płyn, wyrób i dodaj jajko. Wyrób dokładnie ciasto, podziel na dwie części. Rozwałkuj na równe placki. Przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i lekko natłuszczonej. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 120 st. C i piecz około 10 minut. Odstaw do wystygnięcia.
Przygotuj krem: w 1/2 szklanki mleka rozprowadź budyń. Pozostałe mleko zagotuj, dodaj cukier oraz budyń. Zagotuj, zdejmij z ognia, dodaj masło, wymieszaj, a następnie pojedynczo dodawaj żółtka i ucieraj krem. Odstaw do wystygnięcia. Gotowym kremem przełóż upieczone placki piernikowe. Udekoruj polewą czekoladową (połamane tabliczki czekolady rozpuść w kąpieli wodnej) i posiekanymi orzechami.

Autor: Zbigniew Kurleto

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.