Jak zrobić ciasto na pierogi? Mamy dwa przepisy

Ciasto na pierogi możemy przygotować na wiele sposobów. Przy pierwszych próbach najlepiej korzystać ze sprawdzonych przepisów. Jednak z czasem każdy wielbiciel tej potrawy odkrywa swoją własną idealną recepturę.

Dobre ciasto na pierogi

Dobre ciasto to podstawa udanych pierogów. Jednak na początku może wydawać się to nieco trudne zadanie, zwłaszcza dla mniej doświadczonych kucharzy. Przy pierwszych próbach ciasto często nie chce się lepić, jest zbyt twarde. W takich przypadkach warto posiłkować się sprawdzonymi przepisami. Tym bardziej, że poprzeczka jest ustawiona zazwyczaj bardzo wysoko – pierogi znamy jeszcze z doskonałej kuchni mamy lub babci. Nie powinno to nas jednak zniechęcać – tak jak w innych dziedzinach, przy pierogach trening także czyni mistrza.

Istnieje wiele receptur na idealne ciasto na pierogi, dlatego pojawiają się także kwestie sporne: dodawać jajka, czy nie? Woda ma być ciepła, czy zimna? Te wątki zazwyczaj pobudzają fanów pierogów do dyskusji.

Ciasto na pierogi - przepis

Chcesz przyrządzić doskonałe ciasto na pierogi? Oto jedna z propozycji:

Potrzebne składniki:

  • 40 dag mąki (oraz 2-3 łyżki do posypania stolnicy)
  • sól
  • 3 jajka
  • letnia woda

Sposób przygotowania:

Mąkę zagniatamy z solą, jajkami i taką ilością wody, aby powstało gładkie, zwarte ciasto. Przykrywamy je wilgotną ściereczką i odstawiamy na 30 minut.

Ciasto rozwałkowujemy cienko na stolnicy posypanej mąką. Wycinamy kółka o średnicy 10 cm. Na każdym układamy łyżeczkę nadzienia i dokładnie zlepiamy brzegi.

Autor: Tessa Caponi-Borawska

Ciasto na pierogi - przepis

Potrzebne składniki:

  • 1 kg mąki
  • około 1/2 szklanki wody
  • szczypta soli

Sposób przygotowania:

Mąkę usypujemy na stolnicy w kopczyk, w nim robimy dołek, stopniowo wlewamy do niego wodę i wyrabiamy ciasto. Powinno być sprężyste i nie może kleić się do rąk. Odstawiamy, by chwilę odpoczęło, przykrywamy wilgotną ściereczką, żeby nie wysychało.

Rozwałkowujemy ciasto dość cienko i szklanką wycinamy kółka. Na krążki nakładamy odrobinę farszu, nie za dużo, bo pierogi się rozpadną i trudno będzie je kleić. Najpierw tylko sklejamy brzegi ciasta (można zwilżyć je wodą), potem lekko skręcając brzeg i robiąc falbankę.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA