Zacznijmy od wyboru miejsca w restauracji. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej usiądź przy barze, żeby móc obserwować sushi mastera. Zainteresowanie procesem powstawania dania jest przez Japończyków dobrze widziane.
Warto zapytać się również o specjały z menu i pozycje, które są dostępne tylko dziś. Jeśli masz w planach większy posiłek, nie zamawiaj wszystkiego naraz, tylko po kolei. Wtedy mistrz będzie spokojnie przygotowywał następne dania.
Po złożeniu zamówienia trzeba umyć ręce zwilżonym ręcznikiem. Potem najczęściej nalewamy sobie sos sojowy do małej miseczki. Najlepiej napełnić ją tylko do 1/3 wysokości i później ewentualnie uzupełniać. Dodawanie wasabi od razu do sosu może być uważane przez japońskiego sushi mastera za obrazę. Jeśli lubisz ostrzejsze smaki, lepiej przed zamówieniem rolki poprosić o dodatkową porcję zielonej pasty.
Posiłek z sushi najczęściej zaczyna się od sashimi, które je się przy użyciu pałeczek. Jeśli chcesz doprawić rybę, najpierw połóż na niej kawałek pasty wasabi, a dopiero potem zanurz ją w sosie sojowym (lub skorzystaj tylko z sosu).
Nigiri możesz jeść zarówno pałeczkami, jak i dłońmi. Maczaj je w sosie od strony ryby, a nie ryżu. Sos ma za zadanie jedynie podkreślić smak tej potrawy, dlatego „topienie” w nim każdego kawałka jest źle widziane w kulturze japońskiej. Jeśli zamówiłeś nigiri z błyszczącymi paskami mięsa, oznacza to, że zostały one pokryte przyprawami i nie ma potrzeby ich doprawiania.
Podstawową zasadą jedzenia sushi jest to, żeby cały fragment wkładać do ust. Jeśli nie czujesz się komfortowo, jedząc tak duże kawałki, poproś o przygotowanie węższej rolki. Zamówiłeś zbyt duże sushi i musisz je przegryźć? Nie odkładaj przepołowionego kawałka z powrotem na półmisek, tylko trzymaj go w dłoni lub w pałeczkach.
W oczekiwaniu na kolejne rodzaje sushi pałeczki odkładaj na specjalne podstawki.