Jak zrobić bezę? Podpowiadamy, jak przygotować ten słodki deser

Bezy są bardzo charakterystycznym dodatkiem do ciast i deserów. Słodkie w smaku, puszyste z wyglądu i chrupkie po ugryzieniu. To właśnie beza. Nigdy jeszcze nie próbowaliście jej zrobić własnoręcznie? W tym przepisie wyjaśnimy wam, że jest to bardzo proste.

Bezy domowe

Bezy możemy podawać jako małe, słodkie ciasteczka lub jako dodatek do większych wyrobów. Mogą posłużyć jako dekoracja np. zamiast kremu z wierzchu lub być stałą częścią większego wypieku. Bardzo popularne jest robienie tortów bezowych, gdzie odgrywają rolę jednej z warstw. Często stosuje się je również do przygotowania spodu do ciast i tortów. Doskonale komponują się z innymi słodkimi kremami oraz kakaowym biszkoptem.

Bezy to ciastka, które składają się z ubitych białek jajek i cukru. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Należy jedynie pamiętać o proporcjach i kilku zasadach. Jednym z kluczy do sukcesu jest dobrze ubita piana, a ta powinna być ubijana w niskich temperaturach. Dlatego polecamy dobrze schłodzić jajka przed rozpoczęciem ubijania. Musimy stale obserwować pianę. Gotowa będzie dopiero wtedy, gdy będzie kremowo biała i lśniąca, a jej konsystencja będzie przypominać watę. Zbyt długie lub zbyt krótkie ubijanie piany może skutkować zniszczeniem jej. W dalszym procesie przygotowania bezy istotne są dwa procesy, zarówno pieczenie, jak i suszenie ma wpływ na ich finalny kształt.

Jak zrobić bezy? - krok po kroku:

  1. Do przygotowania naszych bez będziemy potrzebować 2 białej jajek i ok. 60 g cukru.
  2. Oddzielamy białka od żółtek bardzo dokładnie. Jeśli chociaż odrobina żółtka dostanie się do białek, to nasza piana źle się ubije.
  3. Oddzielone białka przełóżmy sobie do dużej miski. Podczas ubijania znacząco zwiększą one swoją objętość. Warto o tym pamiętać przy wyborze naczynia.
  4. Przy doborze narzędzi pamiętajmy, aby były one czyste. Powinny być starannie wyczyszczone z resztek tłuszczu oraz osuszone. Ich stan będzie wpływać bezpośrednio na jakość naszej bezy.
  5. Nie jesteśmy w stanie określić, po jakim czasie należy przestać ubijać białka. Tutaj ważna jest obserwacja. Jeśli zwiększają swoja objętość, stają się lśniąco białe, a w konsystencji rwące to czas, aby dodać cukier.
  6. Cukier dodajemy stopniowo, powoli. Podczas dodawania cukru nie przerywamy ubijania. Do dodawania cukru warto użyć łyżki.
  7. Pamiętajmy o czasie ubijania. Zbyt długie ubijanie zniweczy nasz dotychczasowy wysiłek.
  8. Kiedy piana na bezę jest gotowa? Przede wszystkim musi być sztywna i mieć lśniąco białą barwę. Po odwróceniu miski do góry dnem, piana powinna się jej kurczowo trzymać.
  9. Gdy piana będzie już gotowa możemy przystąpić do nadawania naszym bezom kształtów. Potrzebna nam do tego będzie szpryca do kremów lub woreczek do pieczenia z uciętym rogiem. Nadajemy im dowolny kształt. Mogą być to charakterystyczne „chmurki” lub po prostu pociągnięcia łyżką. Jeśli przygotowujemy spód na tort, musimy bezę nakładać spiralnie, zataczając nią gęste kręgi tak, aby uformować szczelne koło. Należy pamiętać o właściwym umiejscowieniu naszych ciasteczek. Pianę wykładajmy na blachę wyścieloną papierem do pieczenia zachowując odstępy, tak, aby nasze bezy nie skleiły się podczas pieczenia.
  10. W międzyczasie nagrzewamy piekarnik do ok. 140 stopni.
  11. Wstawiamy bezy do piekarnika nagrzanego do 140 stopni. Następnie uchylamy jego drzwiczki na kilka centymetrów. Temperaturę piekarnika możemy zmniejszyć do ok. 80-100 stopni.
  12. Czas pieczenia (suszenia) bezy zależy od temperatury w piekarniku. Musimy je obserwować i kontrolować stopień wypieczenia. Im krócej, tym bezy będą mniej kruche w środku i ciągnące. Im dłużej, tym bezy będą bardziej wyschnięte i przez to bardziej kruche. Pamiętajcie o kolorze. Jeśli ich biel będzie zmieniać i będą się rumienić to znaczy, że należy zmniejszyć temperaturę lub zakończyć suszenie.

Jak zrobić domowe bezy?

Mamy nadzieje, że nasz przepis sprawdzi się w waszych kuchniach. Przygotowanie bezy to łatwy proces, ale wiele zależy od naszego doświadczenia i wyczucia. Dlatego bezy należy piec bardzo ostrożnie, zwłaszcza na etapie suszenia. Zachęcamy was do zdobywania doświadczenia z naszym przepisem.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.