Risotto z grzybami można przygotować zarówno z grzybów suszonych, jak i ze świeżych. Obie wersje to wyśmienite dania z klasą, które można podać zarówno na elegancki obiad, jak i romantyczną kolację. Ucieszy kubki smakowe nawet najbardziej wybrednych smakoszy!
Risotto z grzybami leśnymi świeżymi
- 300 g ryżu do risotto (np. arborio)
- 250 g świeżych i oczyszczonych grzybów leśnych (mogą być mrożone; możecie też użyć wymoczonych grzybów suszonych)
- 3 łyżki masła + odrobina oliwy lub oleju roślinnego
- cebula
- dwa ząbki czosnku
- 1l bulionu warzywnego, ewentualnie lekkiego drobiowego
- kieliszek białego wina wytrawnego
- świeży lub suszony tymianek
- 50 g parmezanu tartego
- natka pietruszki
- sól, pieprz
Risotto z grzybami krok po kroku:
- Grzyby pokrój w kostkę, a czosnek wyciśnij w wyciskarce. Na małej patelni rozgrzej łyżkę masła z odrobiną oliwy lub oleju i wrzuć grzyby oraz czosnek. Duś je razem na niewielkim ogniu, a następnie odstaw pod przykrywką.
- Na dużej patelni rozgrzej pozostałe masło z odrobiną drugiego tłuszczu. Wrzuć pokrojoną w kostkę cebulę i zeszklij lekko, a następnie dodaj suchy ryż
- Wymieszaj dokładnie z masłem, a potem wlej kieliszek białego wina. Smaż do momentu, aż alkohol odparuje.
- Gorący bulion dodawaj stopniowo do dania – ryż będzie go wchłaniał. Mieszaj ryż cały czas, a po dodaniu ostatniej porcji bulionu, przełóż na patelnię grzyby z czosnkiem.
- Jak doprawić risotto grzybowe? Użyj posiekanej natki pietruszki i świeżego lub suszonego tymianku. Dodaj tarty parmezan, przyprawy, zamieszaj potrawę i przykryj. Duś, aż ryż będzie miękki.
Risotto z grzybami suszonymi
Użyj tych samych składników, co podczas przygotowywania powyżej opisanego dania. Świeże grzyby zamień na suszone – dodaj ich około 100 g. Jak zrobić risotto z grzybami suszonymi? Sposób przygotowania również jest podobny. Jednak należy pamiętać, by namoczyć suszone grzyby – można je zalać wrzącą wodą na około 15-20 minut lub zagotować wraz z bulionem, z którego korzystamy do ugotowania ryżu. Jeżeli zalewasz grzyby wodą – nie wylewaj jej, ale dodaj do wywaru warzywnego!
Jak zrobić risotto z grzybami – wskazówki
- Jeżeli nie masz bulionu, dodaj do wody, w której moczysz suszone grzyby liść laurowy, ziele angielskie, sól i pieprz. Powstałego wywaru nie wylewaj – użyj go w taki sam sposób, jak należy użyć bulionu.
- Pamiętaj, aby nie dolewać całego bulionu od razu! Należy to robić stopniowo, by risotto miało pożądaną – kremową – konsystencję. Dolewanie wywaru do ryżu powinno trwać około 15-20 minut.
- Risotto należy zdjąć z ognia, gdy ryż będzie miękki na zewnątrz, a w środku lekko twardy. Pod wpływem temperatury całej potrawy jeszcze trochę zmięknie. Proces gotowania można zatrzymać – w tym celu dodaj do dania łyżkę zimnego masła.
- Pamiętaj, aby mieszać ryż podczas gotowania. Jeśli ryż zacznie przywierać do patelni i będzie się przypalał, danie będzie nie do odratowania – spalenizna zepsuje jego smak.