Herbata z imbirem to metoda na przeziębienie, którą stosuje się od lat. To dzięki dodatkowi imbiru napar nabiera leczniczej mocy. Korzeń ten ma wiele zdrowotnych właściwości, takich jak: regulowanie procesów trawiennych czy pobudzanie krążenia, a także właściwości odkażające (co pomaga przy leczeniu chorego gardła), rozgrzewające i przeciwzapalne. Na tych ostatnich zależy nam najbardziej podczas przeziębienia. Przedstawiamy wam, jak przyrządzić zdrowotny napój z imbirem, aby wydobyć z niego lecznicze właściwości i znakomity, odświeżający smak.
Do herbaty możemy dodać tyle imbiru, ile lubimy. Jego smak jest dość ostry, więc jeden lub dwa grubsze plastry wystarczą. Możemy też przygotować większą ilość samego naparu z imbirem i dodawać go do herbaty za każdym razem, gdy ją zaparzamy.
Herbata z imbirem na przeziębienie będzie też dobrze smakować z kawałkiem anyżu, cynamonem lub kilkoma rozgniecionymi ziarnami kardamonu. Miód możemy zastąpić cukrem białym lub brązowym albo całkowicie pominąć słodzenie. Do tego naparu można użyć korzenia świeżego imbiru lub ćwierć łyżeczki mielonego. Świeży będzie łatwiej wyłowić z herbaty, natomiast mielony pozostanie wewnątrz napoju. Właściwości obu form imbiru są porównywalne, zatem możemy używać ich w zależności od preferencji i dostępności w sklepie.
Imbir do herbaty warto serwować według naszej powyższej propozycji, ponieważ rozkruszenie i gotowanie tego korzenia sprawia, że uwalnia on najwięcej smaku i właściwości. Możemy jednak wrzucić jeden lub dwa obrane plasterki do kubka, bez rozgniatania. Podany w plastrach również spełni swoją rolę. Nie polecamy ścierać imbiru do herbaty na tarce. Ścieranie rozrywa korzeń i wydobywa dużo włókien, które mogą być trudne do wyciągnięcia z naparu. Jest też bardziej pracochłonne, niż pokrojenie w kostkę lub rozgniecenie w moździerzu.
Zobacz również:
Cukierki na przeziębienie domowej roboty
Koktajle owocowe. Prawdziwe bomby witaminowe z poradnika "FitRewolucja w 4 krokach"