Granat obecnie uprawiany jest w wielu krajach świata, ale pochodzi z obszarów Kaukazu, części Półwyspu Indyjskiego i Azji Zachodniej. W europejskiej kuchni jest wykorzystywany coraz chętniej – zapewne dlatego, że jest źródłem wielu wartościowych składników odżywczych. W 100 g świeżego owocu granatu znajduje się około 75 kalorii. Granat jest źródłem witaminy A, C, E oraz witaminy B9, czyli kwasu foliowego. Dostarcza także fosfor, krzem, jod, wapń i magnez, a także beta karoten.
Obieranie granatu nie jest takie trudne, jak się wydaje. Pozbawienie tego owocu twardej skórki jest całkiem proste! Na początek przygotuj owoc – umyj i osusz granat. Jak pokroić twardą kulę? Weź ostry nóż i przekrój go od góry, przy korzonku na połowy. Następnie weź metalową łyżkę i wygarnij dokładnie ziarna do przygotowanej miseczki. Możesz także spróbować pozbawić go pestek siłą uderzenia – postukaj twardą skórkę granatu, by ziarna z niej wypadły.
Ciemnoczerwone ziarenka są w zasadzie gotowe do jedzenia. Mają one orzeźwiający i słodki smak, ale trzeba przyzwyczaić się także do specyficznego smaku pestek. Granat można w zasadzie jeść łyżką prosto z łupinki. Możemy przygotować sok z granatu – należy przecisnąć przez twarde, gęste sitko wszystkie ziarenka.
Ziarna granatu można także dodawać do różnych potraw. Sprawdzi się on zarówno jako wkład smakowy do jogurtu naturalnego, jak i dodatek do wytrawnych sałatek (zwłaszcza tych z dodatkiem ciecierzycy, awokado, koziego sera), pieczonych mięs lub na przykład zapiekanych batatów.
Składniki:
Na hummus:
Do podania:
Przygotowanie:
Wskazówka: hummus z granatem i mango będzie też dobrym dodatkiem do wegańskiego lub wegetariańskiego dania obiadowego. Jeśli przygotowujesz falafele, czyli kotleciki z cieciorki, podaj je z rukolą, hummusem, skrojonym mango, a wszystko posyp ziarnami granatu.