Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującą głową państwa na świecie. Długowieczność i dobrą kondycję zawdzięcza zapewne genom (poprzedni rekord należał do jej praprababci, królowej Wiktorii), ale jak się okazuje, monarchini ma także swoje triki. Królowa codziennie sięga po barley water, czyli wodę jęczmienną. Jakie działanie ma ten napój? Jak go przygotować?
Składniki:
Jęczmień wsypujemy do garnka z wrzątkiem, gotujemy pod przykryciem przez godzinę. Po tym czasie przecedzamy wodę do innego naczynia i dodajemy do niej skórkę otartą z jednej cytryny oraz trzech pomarańczy. Muszą to być cytrusy niewoskowane - najlepiej z rolnictwa ekologicznego. Gdy napar wystygnie, wlewamy także sok z cytryn i pomarańczy. Do smaku doprawiamy miodem, ewentualnie startym imbirem i szczyptą cynamonu. Napój można przechowywać w lodówce do 3-4 dni.
Jakie właściwości ma woda jęczmienna? Regularne picie tego naparu pomoże usunąć nadmiar toksyn z organizmu - ma działanie moczopędne. Sprawdzi się więc także przy leczeniu zakażeń układu moczowego oraz kamicy nerkowej.
Barley water wpływa także na utrzymanie dobrego ciśnienia krwi, obniżenia poziomu glukozy i tzw. złego cholesterolu. Jest bogata w błonnik, zatem zaleca się ją przy diecie odchudzającej. Woda jęczmienna ma także działanie oczyszczające i przeciwzapalne, dobrze wpływa na układ trawienny, zapobiega zaparciom, hemoroidom i może zmniejszać stany zapalne błony śluzowej żołądka.
Woda jęczmienna zawiera także dużo witaminy B, wapnia, fosforu i żelaza. Ma także niski indeks glikemiczny. Jęczmień dobrze wpływa także na stan cery, włosów i paznokci.