Jak sadzić ziemniaki w ogrodzie i na balkonie? [Temperatura, nawożenie, czas sadzenia]

Jak sadzić ziemniaki, aby zbiory były dorodne, a samo warzywo smaczne? W artykule porady dla początkujących ogrodników i tych nieco bardziej zaawansowanych. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

Sadzenie ziemniaków nie jest niczym trudnym. Co więcej możemy posadzić je nawet we własnym przydomowym ogródku albo na balkonie. Jak to zrobić?

Zobacz wideo Ziemniaki nie tuczą! Wręcz pomagają w przemianie materii

Sadzenie ziemniaków - jak uprawiać ziemniaki?

W artykule przedstawimy zasady właściwej uprawy i pokażemy pewne sposoby, które ułatwią uprawę tych warzyw. Ziemniaki to jedne z najchętniej spożywanych warzyw w Polsce. Trudno nam wyobrazić sobie bez nich obiad. Przywędrowały one do nas za sprawą Jana III Sobieskiego, który chciał podarować je ukochanej Marysieńce. Ziemniaki dobrze się przyjęły, a jak się później okazało, ich uprawa nie jest skomplikowana i poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy.

Kiedy sadzić ziemniaki i o czym należy pamiętać?

Kiedy sadzić ziemniaki, aby plony były udane? Przyjęto, że najbardziej optymalną porą roku do sadzenia ziemniaków jest druga oraz trzecia dekada kwietnia. Istotna jest tu odpowiednia temperatura. Ziemniak należy do roślin ciepłolubnych. Jego preferowaną temperaturą wzrostu jest ta powyżej 15 stopni, jednakże nie wyższa, aniżeli 26 stopni. W Polsce sadzenie ziemniaków często odbywa się w momencie, gdy temperatura sięga powyżej 8 stopni.

Bardzo ważne jest zapewnienie ziemniakom odpowiedniej gleby i stanowiska. Bulwy lubią powierzchnie żyzne, przewiewne, z dużą zawartością próchnicy. Roślina doskonale rośnie na podłożu piaszczysto-glinianym. Wymaga też obfitego podlewania. Należy pamiętać, także o tym, aby wykonywać tak zwane redliny (nieduże wały ziemi pomiędzy dwiema bruzdami), które zwiększają plony.

Jeżeli idzie natomiast o ochronę przed szkodnikami, to warto jest stosować naturalne nawozy wytworzone na przykład z:

 • pokrzywy;
 • skrzypu polnego;
 • mniszka lekarskiego.

Sadzenie ziemniaków na balkonie 

Ziemniaki można sadzić także na balkonie - i jest to całkiem proste. Najlepiej sprawdzą się do tego słoneczne balkony osłonięte od silnego wiatru. W tym celu potrzebujemy worka z ziemią (lub kontenera szkółkarskiego) oraz sadzonki ziemniaków. Sadzonki można kupić w internecie i podkiełkować je na parapecie. Gdy zaczną puszczać pędy, na około 2,5 cm, możemy zacząć wsadzać jej do żyznej ziemi (zostawiając jedynie trzy najsilniejsze i najdłuższe pędy). Bulwy przykrywamy ziemią i podlewamy wodą. Następnie, gdy zaczną wyrastać kolejne pędy, należy uformować kopczyki ziemi wokół łodyg. Ziemniaki balkonowe warto podlewać co 10 dni i nawozić nawet co dwa tygodnie.

Jaki nawóz pod ziemniaki będzie najlepszy?

Jaki nawóz pod ziemniaki sprawdzi się najlepiej w swojej roli? Wyróżniamy dwa typy nawożenia. Jest to:

 1. Nawożenie organiczne - tutaj możemy wykorzystać obornik. Warto jest stosować go na żyznych glebach.
 2. Nawożenie mineralne - jest niejako uzupełnieniem nawożenia organicznego. Dobrze sprawdzi się tu nawóz azotowy.

Ziemniak do sadzenia - jaką odmianę wybrać?

Ziemniak do sadzenia, który jest najbardziej popularny to na przykład:

 • Bartek,
 • Irga,
 • Irys,
 • Tajfun.

Sadzenie ziemniaków. Kiedy zbieramy plony?

Do pierwszych zbiorów możemy przystąpić po około 8-10 tygodniach, a późniejsze odmiany zbierane są nawet po czterech miesiącach od zasadzenia. Należy pamiętać o tym, że młode bulwy są delikatne. Dlatego, też nie przetrwają długiego przechowywania tak dobrze, jak starsze ziemniaki. Ponadto młode warzywa należy wykopywać bardzo delikatnie. Jeżeli chodzi natomiast o porę roku, to najlepszy będzie okres:

 • dla wczesnych odmian - trzecia dekada czerwca oraz cały lipiec;
 • dla odmian niezbyt wczesnych - cały sierpień;
 • dla odmian późniejszych - wrzesień.

Najlepszą pogodą na zbieranie ziemniaków jest pogoda umiarkowana, ciepła i słoneczna.

Uprawa ziemniaków jest niezwykle łatwa, dlatego z powodzeniem mogą zająć się nią nawet początkujący ogrodnicy. Dlatego, też nie musimy obawiać się, że uprawa nas przerośnie. Przy odrobinie chęci i pracy, będziemy mogli cieszyć się ekologicznymi ziemniakami na własnym talerzu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.