Macie w planach wiosennego grilla? Nawet jeśli do głównych dań należą kiełbaski i karkówki, zaopatrzcie się także w szparagi - najlepiej od razu w kilka pęczków. Grillowane białe szparagi są naprawdę smacznym dodatkiem i posmakują nie tylko wegetarianom. Sprawdźcie, jak ugrillować białe szparagi.
Grillowane szparagi mogą być doskonałym dodatkiem do soczystej karkówki i innych mięs lub stanowić osobne danie. W końcu grill to nie tylko ciężkostrawne dania, ale także aromatyczne opiekane warzywka! Dziś mamy dla was trzy propozycje na białe szparagi z grilla: w wersji podstawowej, z sosem angielskim oraz zawijane w szynkę. Sprawdźcie, jak je zrobić.
Składniki:
Szparagi dokładnie myjemy (szczególną uwagę zwracamy na główki) i osuszamy. Następnie odcinamy zdrewniale końcówki (około 2-2,5 cm), a pozostałe kawałki, poniżej główek, obieramy ze skórki. Szparagi układamy na tacce do grillowania, smarujemy oliwą i oprószamy solą i pieprzem. Stawiamy na rozgrzanym grillu i podpiekamy przez około 20 minut, aż zrobią się miękkie. W tym czasie co trochę obracamy szparagi i polewamy je dodatkową porcją oliwy. Podajemy je na ciepło - jako dodatek do mięs lub solo.
Białe szparagi będą smakować doskonale, jeśli zapieczemy je w plastrach szynki parmeńskiej. Szparagi należy przygotować tak, jak w przepisie powyżej. Zanim jednak oblejemy je oliwą, zawińmy każdy szparag w plasterek szynki parmeńskiej. Można również użyć do tego boczku pokrojonego w bardzo cieniutkie plastry. Następnie szparagi układamy na tacce i lekko oprószamy solą. Można je również wcześniej posmarować niewielką ilością oliwy - jeśli używamy boczku, zróbmy to dopiero podczas grillowania, jeżeli tłuszcz się wytopi i szparagi zaczną się przypalać. W innym wypadku danie może być po prostu zbyt tłuste.
Doskonałym dodatkiem do szparagów z grilla są sosy. Najlepiej smakują z dodatkiem sosu berneńskiego i sosu holenderskiego. Jak je zrobić?
Sos berneński - składniki:
Jak zrobić sos berneński?
Szalotkę drobno siekamy, umieszczamy w niedużym garnku. Wlewamy wino oraz ocet, zagotowujemy, aż znaczna część odparuje. W międzyczasie ubijamy żółtka, aby stały się lekko puszyste. W mikrofali rozpuszczamy masło. Zmniejszamy ogień i wlewamy do garnuszka żółtka. Uważamy, by się nie ścięły! Cały czas mieszając, dodajemy masło. Mieszamy, aż sos ładnie zgęstnieje.
Sos holenderski - składniki:
Jak zrobić sos holenderski?
Masło rozpuszczamy w garnuszku lub w kuchence mikrofalowej. Nie powinno się zagotować, by nie powstała pianka! Żółtka ubijamy na parze (w miseczce umieszczonej nad gotującą się, parującą wodą)P, używając rózgi kuchennej. Pilnujemy, by się nie ścięły. Następnie dodajemy sok z cytryny i cały czas mieszając, doprawiamy solą i pieprzem. Żółtka powinny podwoić swoją objętość. Wtedy, ciągle mieszając, wlewamy do nich rozpuszczone masło. Sosem berneńskim polewamy ugrillowane szparagi.