Czas na pyszne domowe dżemy! Zabieracie się za nie po raz pierwszy, czy macie już doświadczenie w ich robieniu? Niezależnie od tego sprawdźcie, czy wiecie, na co uważać przy ich przygotowywaniu. Zwracamy uwagę na najpopularniejsze błędy.
Przed przygotowaniem dżemu należy uważnie przebrać owoce. Te, które są spleśniałe wyrzucamy od razu, nie ma mowy o odkrawaniu zajętego pleśnią kawałka i używaniu reszty. Tak można zrobić tylko jeśli owoce są stłuczone i większa ich część jest zdrowa i jędrna.
Kiedy już przebierzemy owoce, musimy je dobrze umyć. Tutaj też nie ma litości dla przybrudzonych skórek. W końcu musimy je oczyścić zarówno z chemikaliów, jak i z np. z grudek ziemi, szypułek czy listków. Pamiętajmy, że wszystko, na co nie zwrócimy uwagi, znajdzie się w naszym dżemie!
Cukier to naturalny konserwant, dzięki któremu przetwory zachowują świeżość przez długi czas. Najlepiej jeśli proporcje będą wynosiły 6 kg cukru na 10 kg owoców. Nie zaleca się zmniejszania tej liczby, jeśli chcemy mieć przetwory do przechowywania przez długi czas.
Nie tylko owoce, ale także słoiki, w których zamkniemy dżemy, muszą być dobrze wyczyszczone. Przed użyciem należy je dokładnie umyć i wyparzyć. Warto zwrócić uwagę na zakrętki - najlepiej, jeśli będą one nowe, nieużywane. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że słoiki uda się szczelnie zamknąć.
Gotowe przetwory najlepiej przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu. Najlepiej sprawdzi się oczywiście piwnica lub spiżarnia. Po otwarciu dżemy trzymamy w lodówce i zjadamy je w ciągu kilku kolejnych dni.