Siniak - grzyb, który zmienia barwy. Gdzie go znajdziemy? Czy można go zbierać?

Sezon na grzyby w pełni. Jeśli tak jak my, lubicie chodzić po lesie i zbierać grzyby, pamiętajcie, aby zawsze zachować czujność. Możecie spotkać grzyby, których nigdy wcześniej nie widzieliście. Jednym z nich może być grzyb siniak. Czy jest on jadalny? Co trzeba wiedzieć o siniaku?

Siniak - grzyb. Skąd ta nietypowa nazwa?

Siniak to potoczna nazwa borowika ponurego. Jak łatwo się domyślić, nazwa ta związana jest z jego wyglądem. Gdy dotkniemy kapelusza, siniak sinieje. Pojawiają się sine plamy, które po chwili ciemnieją.

Nazwę siniak zawdzięcza lekarzowi i botanikowi Franciszkowi Błońskiemu. W XIX wieku wpisał ją do atlasu grzybów. Nie jest to jednak jedyna nazwa, z którą możemy się spotkać w przypadku tego grzyba. Bywa on nazywany także: podcieczem, poteczem, świniakiem, grzybem świniakiem, grzybem ponurym.

Siniak - grzyb. Czy jest jadalny?

To chyba najważniejsze pytanie. Czy siniak jest jadalny? Okazuje się, że zdania są podzielone. Wielu ekspertów uważa siniaka za bezpiecznego dla zdrowia. Ale część naukowców stanowczo odradza spożywania tego gatunku. Eksperci bezwzględnie zakazują spożycia siniaków wraz z alkoholem.

Problem polega nie tylko na tym, że jego zjedzenie w niektórych przypadkach prowadzi do zatruć. Jest to gatunek dosyć podobny do borowika szatańskiego, którego spożycie może skończyć się ciężkimi dolegliwościami żołądkowymi. Z tej przyczyny w naszym kraju dominuje raczej stanowisko, by tego typu grzybów nie zbierać i nie jeść.

- czytamy na stronie zdrowie.gazeta.pl. Więcej na ten temat:

Siniak - grzyb. Gatunek

Siniak nie należy do gatunku bardzo powszechnego w Polsce. Szczegółowa systematyka grzybów siniaków wygląda następująco:

  • Gatunek: borowik ponury
  • Rodzaj: Suillellus
  • Rodzina: borowikowate
  • Rząd: borowikowce
  • Klasa: pieczarniaki
  • Typ: podstawczaki
  • Królestwo: grzyby
  • Domena: eukarionty
Zobacz wideo

Siniak - grzyb. Gdzie i kiedy rośnie?

Siniak występuje od czerwca do października. Spotkamy go oczywiście w Europie, ale także w Australii, Japonii i Ameryce Północnej. Rośnie na podłożu wapiennym zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych. Najczęściej dostrzeżemy go w pobliżu buków, jodeł i dębów. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.