Została ci dynia po halloween? Nie wyrzucaj do kosza! Sarenki ci za to podziękują

Co zrobić z dyniami, które zostały po halloweenowej imprezie? Na pewno nie należy ich wyrzucać! Podpowiadamy, jak je wykorzystać.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl.

Organizowaliście imprezę halloweenową (lub po prostu klimatyczny wieczorek filmowy) i dekorowaliście dom, przy użyciu dyń? Po kilku dniach trzeba coś z nimi zrobić. Nie wyrzucajcie ich - mogą posłużyć na przykład jako pokarm dla zwierząt.

Co zrobić z dynią po Halloween?

Jeśli dekorowaliście dom, używając po prostu całych dyń różnych gatunków i w różnych rozmiarach, możecie spokojnie zrobić z nich pyszne potrawy. Dynie, które nie leżały na słońcu, nie są uszkodzone ani zgniłe czy spleśniałe, można bezpiecznie zjeść. Z dyni możecie zrobić klasyczną zupę, kopytka, muffinki, bułeczki, czy konfitury. To warzywo da się wykorzystać na wiele sposobów!

Co zaś zrobić z dyniowymi latarniami? W przypadku wydrążonych dyń mamy większe obawy, czy można je bezpiecznie zjeść. Najprostszym pomysłem jest wyniesienie ich do ogrodu. Jeżeli nie chcecie eksponować "dyniowego potwora", ustawcie ozdobę tak, aby wycięcia nie były widoczne.

Dynia do lasu?

Nie macie możliwości postawienia dyni w ogrodzie? Nie ma problemu. Zawieźcie ją do lasu - pokrojone warzywo chętnie zjedzą zwierzęta leśne, na przykład sarny, zające czy jelenie. Należy jednak sprawdzić, czy dynia nie jest spleśniała - taka mogłaby zaszkodzić leśnym zwierzakom. Zgniłe elementy można odkroić, ale gdy pojawi się pleśń, niestety całość jest do wyrzucenia.

Zobacz wideo Przepis na gratini z dynią. To nie byle jaka zapiekanka ziemniaczana!

A co z kwestią zaśmiecania lasu? Czy dynia nie będzie potraktowana jako śmieć? Jeżeli wywieziemy niedużą porcję, po jednej czy dwóch dyniach, wszystko będzie w porządku. Warzywo po prostu zostanie zjedzone, a jeśli zwierzaki go nie znajdą, po prostu zgnije i trafi do ściółki.

Pokrojoną dynię najlepiej zostawić na obrzeżach lasu, w okolicach pól. Tam zwierzęta znajdą ją same. Dynia zostawiona przy paśnikach może ułatwić myśliwym polowanie - lepiej unikać dokarmiania zwierząt w takich miejscach.

Uwaga! Jeśli malowaliście dynie farbami, pisakami czy używając innych sztucznych substancji, nie dawajcie jej ani ludziom, ani zwierzętom. Niestety taka dynia musi wylądować na śmietniku.

Więcej o: