Więcej przepisów na soczyste mięsa znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Wigilia to dzień, w którym stronimy od mięsa, a na stole królują przede wszystkim ryby. Zupełnie inaczej jest już 25 i 26 grudnia. Tego dnia często umawiamy się na spotkania rodzinne lub w gronie przyjaciół i przygotowujemy obiad. Jeśli planujesz podać mięso, ale nie bardzo masz pomysł, jak je przyrządzić, spieszymy z pomocą. Może któryś z proponowanych przez nas przepisów cię zainspiruje.
Genialne połącznie smakowe, dzięki któremu twoje umiejętności kulinarne będą jeszcze długo wspominane wśród gości. Poniżej wyjaśniamy, jak przygotować takiego kurczaka.
Składniki:
Na marynatę:
Sposób przygotowania:
Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki marynaty. Kurczaka umyj, odetnij szyję, jeśli ją ma. Z butelki piwa odlej tyle, ile mieści się w szyjce i nadziej kurczaka na butelkę. Polej drób marynatą i rozprowadź ją dokładnie. Ustaw kurczaka nabitego na butelkę w naczyniu żaroodpornym i piecz przez godzinę w 200 stopniach Celsjusza. W czasie pieczenia polewaj kurczaka marynatą i wytopionym tłuszczem. By marynata i tłuszcz się nie przypalały, do formy wlej szklankę piwa lub wody.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Myjemy i wycieramy mięso. Nożem na środku robimy w nim otwór, aby nadziać schab śliwkami, ale tak, aby nie rozciąć mięsa na końcu. Mieszamy oliwę, miód, przyprawy oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Nacieramy mięso i chowamy je do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, jeśli mamy czas. Następnego dnia mięso w naczyniu żaroodpornym wkładamy na około 1,5 godziny do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C (niepisana zasada mówi, że na każdy kilogram schabu przypada godzina pieczenia). W czasie pieczenia możesz polewać mięso wytwarzającym się sosem, aby było bardziej soczyste.
Składniki:
Na solankę:
Sposób przygotowania:
Do dużego garnka wlewamy wodę, wsypujemy sól, goździki, liście laurowe, ziele angielskie i ziarna pieprzu. Gdy wystygnie, wkładamy do wody mięso - zalewa powinna przykrywać je całkowicie. Przykrywamy i odstawiamy do lodówki na jeden dzień. Po wyjęciu należy osuszyć je ręcznikiem papierowym.
Kroimy cebule (w ósemki) i marchew (w plasterki). Układamy je razem z mięsem w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym odrobiną oleju. Wkładamy do piekarnika nagrzanego na 180 stopni C na pół godziny. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 160 stopni C i pieczemy kolejne 30 minut.
W garnku mieszamy ok. 300 ml coli, miód, musztardę i rozgniecione ząbki czosnku. Gdy będzie mieć konsystencję syropu, wyjmujemy mięso z piekarnika i polewamy je połową glazury. Wkładamy z powrotem, a po 10 minutach smarujemy glazurą jeszcze raz. Jeśli mięso jest gotowe (po nakłuciu nie wypływa z niego krew), wyjmujemy je i odstawiamy na bok na ok. 30 minut. Jeśli nie jest, pieczemy jeszcze 10 minut i sprawdzamy ponownie.
Upieczone warzywa razem z powstałym sosem wykładamy do garnka, zalewamy bulionem i 100 ml coli. Podgrzewamy i podajemy jako sos do mięsa.