Przepis na pierogi, który dziś przedstawiamy, to oryginalne podanie uwielbianego przez wiele osób dania. Dlaczego? Powodem jest nie tylko ciekawa historia, która się z nim wiąże, lecz także ciasto, które ma w sobie jeden dodatkowy składnik.
Danie to jest nazywane pierogami św. Jacka, ponieważ, jak mówi legenda, to Jacek Odrowąż, wpadł na pomysł, aby taką potrawę stworzyć. Idąc na misję na Ruś Kijowską, zatrzymał się we wsi Nockowej, by podkuć konia. Niestety, gdy wyruszył w dalszą drogę, napotkał bagna, na których stracił konia. Postanowił wrócić do wsi. To właśnie tam, spragniony i głodny, spotkał żeńców, którym wytłumaczył, jak mogą przygotować wspomniane danie. Połączyli mąkę pszenną z twarogiem i w taki sposób zostało przygotowane ciasto. Z ugotowanej i posiekanej kapusty, a także z dziko rosnących pieczarek przygotowali farsz. W ten sposób powstały pierogi, które zarówno upiekli, jak i ugotowali.
Tak przygotowany posiłek został rozdany na uczcie, na której pojawiła się cała wieś. Dodatkowo miska, z której jadł święty, po dziś dzień znajduje się w Będziemyślu. Natomiast w 2010 roku pierogi św. Jacka zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych.
Produktem, który w dzisiejszych czasach jest rzadko dodawany do ciasta na pierogi jest właśnie twaróg.
Składniki na ciasto:
Składniki na farsz:
Sposób przygotowania farszu:
Sposób przygotowania ciasta:
Zobacz też: najgorętsze modowe trendy na Avanti24.pl
Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl