-
Haps
-
Jak przygotować
- Sezon na tę zupę zaraz się skończy. Jest lepsza od żurku dzięki temu dodatkowi
Sezon na tę zupę zaraz się skończy. Jest lepsza od żurku dzięki temu dodatkowi
Polacy uwielbiają wyraziste i kwaśne smaki i stąd nasze zamiłowanie do kwaśnicy, żurku i jeszcze jednej zupy, na którą sezon niestety już się kończy. Zupa szczawiowa jest pyszna i aromatyczna, ale z naszą poradą będzie jeszcze smaczniejsza. Przyda się patelnia.
Zupa szczawiowa to dla mnie jedno z najmilszych wspomnień z czasów dzieciństwa, kiedy w sezonie gotowały ją babcie i mamy. Zupa była intensywna, aromatyczna, lekko kwaskowata i nie mogło oczywiście zabraknąć w niej jajka. Zupę szczawiową można robić przez cały rok, używając szczawiu ze słoików, ale nie oszukujemy się - ze świeżej zieleniny jest najlepsza. Jak ją zrobić? Zanim wrzucisz zielone liście do garnka, chwilę je podsmaż. Nie zapomnij też o czosnku, który świetnie podkręci smak.
Zobacz wideo Jak uratować za słony rosół? Zobacz nasze wideo
Zupa szczawiowa - przepis na obiad w kilka chwil
Składniki:
- ok. 500 g żeberek wieprzowych,
- 2 ćwiartki z kurczaka lub większa golonka z indyka,
- włoszczyzna: 2 marchewki, 2 pietruszki, pół selera, por,
- 1 większa cebula,
- 2-3 ząbki czosnku,
- ok. 400 g świeżego szczawiu,
- sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, szczypta oregano (opcjonalnie),
- ok. 3 łyżek kwaśnej śmietany,
- łyżka masła,
- do podania: jajka na twardo, sadzone lub w koszulce.
Zupa szczawiowa - sposób przygotowania:
- Tak jak większość zup, tak również zupę szczawiową należy zacząć od przygotowania wywaru. Ja najbardziej lubię szczawiową na żeberkach, ale możesz użyć także samego drobiu lub dodać wołowinę - polecam żebra wołowe. Mięso opłucz, włóż do garnka i zalej zimną wodą. Zagotuj na wolnym ogniu.
- Kiedy na powierzchni zbiorą się szumowiny, usuń je, dodaj obraną i pokrojoną na kawałki włoszczyznę (bez cebuli i czosnku). Dodaj kilka kulek ziela angielskiego oraz 3-4 listki laurowe. Dalej gotuj na wolnym ogniu, aż mięso będzie miękkie. W przypadku wołowiny może to trwać nieco dłużej.
- Kiedy mięso będzie już miękkie, możesz zająć się szczawiem. Liście opłucz, osusz i posiekaj. Następnie przygotuj patelnię i rozgrzej na niej solidną łyżkę masła. Na maśle zeszklij posiekaną cebulkę.
- Do podsmażonej cebulki dodaj szczaw i podsmażaj, aż zwiędnie. Dorzuć czosnek przeciśnięty przez praskę i duś całość, aż czosnek uwolni aromat. Całą zawartość patelni dodaj do wywaru.
- Dopraw do smaku solą i pieprzem. Gotuj jeszcze przez ok. 10-15 minut. Następnie odlej trochę "czystej" zupy i zahartuj w niej śmietanę. Dodaj do zupy i gotuj przez ok. 5 minut. Podawaj z jajkiem lub kromką świeżego pieczywa.