Sezon na tę zupę zaraz się skończy. Jest lepsza od żurku dzięki temu dodatkowi

Polacy uwielbiają wyraziste i kwaśne smaki i stąd nasze zamiłowanie do kwaśnicy, żurku i jeszcze jednej zupy, na którą sezon niestety już się kończy. Zupa szczawiowa jest pyszna i aromatyczna, ale z naszą poradą będzie jeszcze smaczniejsza. Przyda się patelnia.

Zupa szczawiowa to dla mnie jedno z najmilszych wspomnień z czasów dzieciństwa, kiedy w sezonie gotowały ją babcie i mamy. Zupa była intensywna, aromatyczna, lekko kwaskowata i nie mogło oczywiście zabraknąć w niej jajka. Zupę szczawiową można robić przez cały rok, używając szczawiu ze słoików, ale nie oszukujemy się - ze świeżej zieleniny jest najlepsza. Jak ją zrobić? Zanim wrzucisz zielone liście do garnka, chwilę je podsmaż. Nie zapomnij też o czosnku, który świetnie podkręci smak. 

Zobacz wideo Jak uratować za słony rosół? Zobacz nasze wideo

Zupa szczawiowa - przepis na obiad w kilka chwil

Składniki:

  • ok. 500 g żeberek wieprzowych,
  • 2 ćwiartki z kurczaka lub większa golonka z indyka,
  • włoszczyzna: 2 marchewki, 2 pietruszki, pół selera, por,
  • 1 większa cebula,
  • 2-3 ząbki czosnku,
  • ok. 400 g świeżego szczawiu,
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, szczypta oregano (opcjonalnie),
  • ok. 3 łyżek kwaśnej śmietany,
  • łyżka masła,
  • do podania: jajka na twardo, sadzone lub w koszulce.

Zupa szczawiowa - sposób przygotowania:

  1. Tak jak większość zup, tak również zupę szczawiową należy zacząć od przygotowania wywaru. Ja najbardziej lubię szczawiową na żeberkach, ale możesz użyć także samego drobiu lub dodać wołowinę - polecam żebra wołowe. Mięso opłucz, włóż do garnka i zalej zimną wodą. Zagotuj na wolnym ogniu.
  2. Kiedy na powierzchni zbiorą się szumowiny, usuń je, dodaj obraną i pokrojoną na kawałki włoszczyznę (bez cebuli i czosnku). Dodaj kilka kulek ziela angielskiego oraz 3-4 listki laurowe. Dalej gotuj na wolnym ogniu, aż mięso będzie miękkie. W przypadku wołowiny może to trwać nieco dłużej.
  3. Kiedy mięso będzie już miękkie, możesz zająć się szczawiem. Liście opłucz, osusz i posiekaj. Następnie przygotuj patelnię i rozgrzej na niej solidną łyżkę masła. Na maśle zeszklij posiekaną cebulkę.
  4. Do podsmażonej cebulki dodaj szczaw i podsmażaj, aż zwiędnie. Dorzuć czosnek przeciśnięty przez praskę i duś całość, aż czosnek uwolni aromat. Całą zawartość patelni dodaj do wywaru.
  5. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Gotuj jeszcze przez ok. 10-15 minut. Następnie odlej trochę "czystej" zupy i zahartuj w niej śmietanę. Dodaj do zupy i gotuj przez ok. 5 minut. Podawaj z jajkiem lub kromką świeżego pieczywa.
Więcej o: