-
Przepis na pączki domowe ze starej książki kucharskiej. Tak puszystych i mięciutkich nie kupisz w żadnej cukierni
Dziś mamy dla was prawdziwą perełkę - przepis na domowe pączki ze starej książki kucharskiej, które wychodzą absolutnie nieziemskie - puszyste jak chmurka i kosmicznie pyszne. Jak się za nie zabrać? Nie musisz wałkować ciasta ani wycinać kółek szklanką - wystarczy zwykła łyżka.
-
Minipączki jogurtowe z trzech składników. Wychodzą najpyszniejsze, ale uważaj na tłuszcz
Minipączki jogurtowe to jedna z najsmaczniejszych, a na pewno najprostsza propozycja na małe co nieco w tłusty czwartek. Do ich przygotowania potrzebujesz zaledwie trzech składników, ale musisz uważać na jedną rzecz - olej musi mieć idealną temperaturę. Podpowiemy, jak to sprawdzić.
-
Zimowe grzyby. W lasach ich pełno i aż pchają się do zupy. Płomiennica smakuje w lutym tak, jak borowiki jesienią
Nie każdy wie, że zimą także można wybierać się do lasu i wrócić z koszami pełnymi smacznych, zimowych grzybów. Płomiennica zimowa rośnie od października aż do kwietnia i zachęca swoim pomarańczowym kolorem. Jest jadalna, co więcej - bardzo smaczna. Dziś podpowiemy, gdzie szukać płomiennic i jak zrobić zupę z zimowych grzybów.
-
Jak przedłużyć świeżość sałaty? Katarzyna Bosacka używa do tego szmatki, a zielone liście są jędrne tygodniami
Katarzyna Bosacka to pierwsza dama zaradności i w wielu programach dzieli się swoimi sposobami na ułatwianie sobie życia i wprowadzanie nawyków oszczędności i dokonywania rozsądnych wyborów. Ostatnio podzieliła się ciekawym sposobem na przedłużenie świeżości sałaty. Moczenie w wodzie i okrywanie ręcznikiem papierowym odchodzi do lamusa - ściereczka sprawdzi się dużo lepiej.
-
Pizza i cebularz w jednym. Francuski placek drożdżowy będzie palce lizać, ale odpowiednio przygotuj cebulę
Pissaladiere to trudna nazwa francuskiego wypieku, który przypomina połączenie pizzy i cebularza. To delikatne ciasto drożdżowe z karmelizowaną cebulką i innymi pysznymi dodatkami, a przepis jest banalnie prosty. O czym trzeba pamiętać, by pizzularz lub cebulizza była palce lizać? Odpowiednio zajmij się cebulą i uwolnij jej ukryty potencjał - tutaj sól nie jest potrzebna.
-
Słoik kiełbasy na ciężkie czasy - przepis dziadka na domową konserwę. Będzie pyszna przez lata dzięki tej metodzie
Kiełbasa w słoiku z przepisu dziadka to nie jest zwykła konserwa - to ponadczasowy rarytas, który sprawdzi się do plecaka na wycieczkę, na imieninowy stół oraz na szybką kanapkę, gdy niespodziewanie dopadnie nas mały głód. Przepis jest bardzo prosty, ale zawiera dwa sekrety - sekretem smaku jest odpowiednie połączenie mięs i przypraw, a sekretem trwałości - proces tyndalizacji. Dzięki niemu kiełbasa w słoiku będzie dobra wiele miesięcy.
-
Których warzyw nie powinno się jeść na surowo? O ziemniaku wiemy wszyscy, ale jednym z nich zajadamy się w sałatkach
Warzywa są bardzo zdrowe i powinny stanowić istotną część codziennej diety każdego z nas. Nie wszystkie jednak nadają się do spożywania na surowo. O ile skutki zjedzenia surowego ziemniaka są doskonale znane (w szczególności uczniom, którzy nie chcą iść na sprawdzian), tak inne warzywa mogą nas lekko zastanowić. Czy zatrujemy się surowym szpinakiem lub fasolką? Rozwiejemy wątpliwości.
-
Luksusowy pasztet z resztek. Już nigdy nie zmarnujesz wędlin i mięsnych wkładek, a smak podkręci korzenna przyprawa
Chyba wszyscy uwielbiamy kanapki z pasztetem i ogóreczkiem i na pewno ucieszy was fakt, że domowy pasztet do smarowania jest w wykonaniu prostszy niż grzanki z serem. Luksusowy pasztet z resztek to nie tylko świetny patent na sprzątnięcie lodówki, ale także pomysł na autorskie smarowidło do chleba. Dlaczego autorskie? Bo zawsze możesz dodać coś innego, ale nie zapomnij o gałce muszkatołowej.
-
Przepis na oponki z mascarpone w 15 minut. Każdy sobie z nimi poradzi, ale jeden ze składników jest kluczowy
Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami i właśnie z tej okazji mamy dla ciebie arcyprosty i szybki przepis na oponki z serem mascarpone. Są jeszcze pyszniejsze i jeszcze bardziej puszyste, niż tradycyjne, ale nie możesz zapomnieć o jednym składniku, który może troszeczkę szokować. Chodzi o wódkę.
-
Jak zrobić kruszonkę do ciasta? Cukiernicy mają sprawdzoną metodę i złote proporcje: jeden i dwa razy pół
Kruszonka to przepyszne zwieńczenie ciasta drożdżowego, szarlotki i różnych słodkich bułeczek. Przepis jest banalny i jeśli stawiasz swoje pierwsze cukiernicze kroki, warto wiedzieć, jak kruszonkę robią specjaliści od słodkości. Sposób na idealną kruszonkę jest banalny do zapamiętania, a chodzi o proporcje mąki do cukru i masła.
-
Tęsknisz za młodą kapustą? Nie musisz czekać do czerwca - pomoże prosty przepis z pekinką. Smak niemal identyczny
Młoda kapusta to niestety sezonowy przysmak, ale wcale nie musimy czekać do lata, by cieszyć się ulubionym smakiem. Dziś mamy dla was przepis na "oszukaną młodą kapustę" z kapusty pekińskiej. Przepis jest banalny, a smak niemal identyczny - wystarczy kilka dodatków i nikt nie zorientuje się, że zajada pekinkę.
-
"Mamo, możemy burgera? - Mamy burgera w domu", czyli jak przerobić kotlety z wczoraj. Trzy przepisy na mielone inaczej
Kotlety mielone to klasyka polskich obiadów i bardzo często goszczą na naszych stołach. Czasami jednak zdarzy zrobić się ich za dużo i bywa, że mamy ich lekki przesyt. Jak przerobić mielone, żeby nie marnować jedzenia i skutecznie zaskoczyć domowników zupełnie nowymi smakami? Oto trzy przepisy - burgery z kotletem to prawdziwy sztos.
-
Co zrobić, żeby rosół nie skwaśniał? Wystrzegaj się trzech błędów, jeden dotyczy mięsa
Rosół to nie tylko zupa - to dla Polaków niemal świętość i w co drugim domu, kiedy tylko nadchodzi niedziela, da się wyczuć aromatyczną woń wolno gotujących się warzyw i mięs. Bardzo często gotujemy rosół na dwa lub więcej dni i wtedy towarzyszy nam obawa: a co jeśli skwaśnieje i następnego dnia zostaniemy bez obiadu? Jeśli nie popełnisz tych trzech błędów, rosół będzie dobry nawet do piątku.
-
Domowy paprykarz - przepis. Podpowiemy, jak zrobić najlepsze smarowidło i dlaczego makrela to średni wybór
Polacy uwielbiają paprykarz i puszki z rybną konserwą często lądują w naszych koszykach podczas zakupów. Wiadomo jednak, że to, co domowe, jest zdecydowanie smaczniejsze i dziś podpowiemy, jak samodzielnie zrobić paprykarz. Jaki jest sekret smaku rybnego smarowidła? Odpowiednia ryba to podstawa i makrela wcale nie jest najlepszym wyborem.
-
Zupa grzybowa z suszonych grzybów. Żeby była smaczniejsza, wypróbuj trik z cebulą
Zupa grzybowa zajmuje szczególne miejsce na liście ulubionych zup Polaków. Dziś mamy dla ciebie przepis, którym możesz delektować się cały rok, ponieważ suszone grzyby bez problemu dostaniesz w każdym sklepie. Jak sprawić, że zupa grzybowa będzie smaczniejsza i bardziej aromatyczna? Z pomocą przyjdzie naturalny wzmacniacz smaku grzybów - cebula.
-
Ten przepis na chruściki ma 40 lat i na pewno lepszych nie jedliście. Kluczem smaku jest konkretny tłuszcz
Mamy karnawał, czyli czas dobrej zabawy i pysznych przekąsek. Dziś mamy dla was coś naprawdę ekstra - przepis na chruściki, który ma 40 lat. Mogę powiedzieć tylko tyle, że lepszych nigdy nie jedliście.
-
Tak robią mistrzowie cukiernictwa. Dodajesz pianę do ciasta? Zrób to w odpowiednim momencie, inaczej wyjdzie zakalec
W gotowaniu i pieczeniu ciast zawsze liczy się czas i kolejność dodawania składników, by uzyskać jak najlepszy i najsmaczniejszy efekt. Zdradzaliśmy wam już wiele cukierniczych trików, ale ten, o którym opowiemy, musi poznać każdy, kto lubi piec ciasta. Kiedy dodawać pianę z białek? Odpowiedź jest oczywista.
-
Czy koniecznie trzeba zdejmować szumowiny z rosołu? Ta czynność ma tak naprawdę jedną funkcję
Podczas gotowania rosołu w pewnym momencie na powierzchni pojawia się nieestetyczna piana, potocznie zwana szumem. Zazwyczaj usuwamy ją za pomocą specjalnej łyżki, ale czy to jest konieczne? Okazuje się, że w niektórych przypadkach należy zostawić rosół w spokoju.
-
Zupa krem z pomidorów. Prosty, tradycyjny przepis podkręcisz jednym dodatkiem
Zupa krem z pomidorów to banalnie prosty przepis na obiad, gdy nie mamy ochoty długo stać przy garach, a jednocześnie mamy ochotę na coś pysznego. Oprócz pomidorów i przypraw warto dodać aromatyczny ser. Ten dodatek wyjątkowo podkręci smak zupy i sprawi, że bez dokładki się nie obejdzie.
-
Czy da się ugotować jajko na twardo bez wody? Oczywiście, że tak, ale uważaj na czas
Jajka na twardo są podstawową imprezową przekąską, bez znaczenia, czy podajemy je w majonezie, czy faszerujemy pieczarkami. Dziś zdradzimy wam prosty trik na ugotowanie sporej ilości jajek na twardo bez wody. Przyda się urządzenie, które jest w każdej kuchni.