Zebrałam cały koszyk i zrobiłam smarowidło. Włóż je do słoików i ciesz się smakiem nawet zimą

Czas grzybobrania w pełni. Każdy zapalony grzybiarz na pewno był już w lesie, by znaleźć najsmaczniejsze okazy. Jednak po takich zbiorach warto zastanowić się, co przyrządzić z tego, co zebraliśmy. Moją propozycją jest smaczna pasta. Jest idealna na kanapki, ale wyjdzie tylko wtedy, gdy zrobisz to.

Grzybobranie to wyjątkowy czas dla każdego miłośnika lasu i kuchni. W lesie aż roi się od dorodnych borowików, maślaków i podgrzybków, a kosze wypełniają się po brzegi. Gdy wracamy do domu z takimi zbiorami, pojawia się pytanie – co zrobić z tym bogactwem smaków? Jedną z najlepszych opcji jest zamknięcie ich w słoikach, by cieszyć się nimi zimą. Pasta z grzybów to coś więcej niż tylko smarowidło na kanapki – to sposób na zachowanie aromatu lasu na długie miesiące.

Zobacz wideo Mądra Babcia pokazała, jak zrobić obłędny gulasz z grzybami. Zaniemówisz z zachwytu

Sekretem idealnej pasty z grzybów jest odpowiednie przygotowanie i pasteryzacja. Dzięki temu mamy pewność, że produkt będzie nie tylko smaczny, ale i bezpieczny do spożycia przez długi czas. Kluczowym elementem procesu jest pasteryzacja prowadzona przez trzy dni z rzędu, która pozwala wyeliminować wszelkie bakterie i zapewnia trwałość słoików. Taki sposób konserwacji grzybów pozwala cieszyć się ich smakiem o każdej porze roku, nawet w środku zimy.

Przepis na pastę grzybową na zimę

Składniki

  • 3 kg prawdziwków,
  • 3 marchewki,
  • 2 cebule,
  • łyżka masła,
  • 1,5 szklanki bulionu,
  • szklanka wytrawnego białego wina,
  • 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego,
  • pół łyżeczki ostrej papryki w proszku,
  • łyżeczka słodkiej papryki w proszku,
  • sól i pieprz do smaku,
  • pół szklanki oliwy.

Sposób przygotowania

  1. Grzyby dokładnie oczyść, przepłucz z nieczystości i pokrój na kawałki. Marchewkę obierz, pokrój w plastry, cebulę obierz ze skórki i pokrój w półplasterki.
  2. Grzyby, marchewki i cebule przełóż do garnka. Następnie zalej wszystko bulionem i winem i gotuj na wolnym ogniu przez około 45 minut. Pamiętaj, by co jakiś czas mieszać składniki. Po tym czasie zdejmij garnek z ognia, odstaw całość do wystudzenia.
  3. Gdy składniki staną się chłodniejsze, zmiksuj je za pomocą blendera na gładką masę. Do zmiksowanych składników wlej oliwę i ponownie ustaw na palniku. Gotuj całość przez następne 15 minut.
  4. Do pasty dodaj koncentrat pomidorowy, a także słodką i ostrą paprykę. Gotuj przez jeszcze 25 minut, by nadmiar wody mógł wyparować. 
  5. Gdy całość zrobiła się gęstsza dopraw pastę solą i pieprzem do smaku. Jeśli jednak uważasz, że konsystencja nie jest odpowiednia, ustaw garnek ponownie na palniku i gotuj całość przez kolejne minuty.
  6. Gotową pastę przełóż do wyparzonych słoików, mocno zakręć i ułóż na blaszce do pieczenia. Wstaw je do piekarnika, ustaw temperaturę 130°C i od momentu osiągnięcia przez piekarnik tej temperatury trzymaj je 30 minut. Następnie wyłącz piekarnik i zostaw w nim słoiki do całkowitego wystygnięcia.
  7. Czynność pasteryzacji powtarzaj przez 2 kolejne dni, potem słoiki możesz przenieść do spiżarni. Taka pasta świetnie sprawdzi się jako smarowidło na kanapki. Smacznego!
Więcej o: