Piwo w papierowych butelkach? Carlsberg testuje opakowania przyjazne środowisku

Być może niedługo będziemy mogli wypić piwo z papierowych butelek. Carlsberg testuje wykorzystanie opakowań wykonanych z włókien drzewnych. Jak to ma wyglądać?

Carlsberg pozbywa się szklanych butelek

Choć w walce o zdrowe środowisko, większość ludzi skupia się na plastiku, firma Carlsberg postanowiła zmierzyć się ze szkłem. Jego produkcja bowiem dorzuca swoją cegiełkę do ogólnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W jaki sposób chcą to zrobić? Poprzez wprowadzenie nowych butelek wyprodukowanych na bazie roślinnej.

Papierowe butelki do piwa

Carlsberg jest na etapie testowania dwóch rodzajów butelek przyjaznych środowisku -  Green Fibre Bottles (ang. butelek z zielonego włókna). Jak podaje Portal Spożywczy:

Nowe prototypy butelek są wykonane z włókien drzewnych pozyskanych z odpowiedzialnie zarządzanych lasów. Opakowania mają specjalną wewnętrzną powłokę, dzięki której butelki mogą być napełniane piwem i w pełni nadają się do recyklingu. Jeden z prototypów ma cienką powłokę wewnątrz z tworzywa sztucznego PET pozyskanego z recyclingu, a drugi w 100 proc. biodegradowalną powłokę z bioplastiku PEF (biodegradowalnego polimeru).

Butelki są na razie w fazie testów. Należy sprawdzić, czy ich użycie nie będzie wpływało negatywnie na jakość trunku, a także jakie maksymalne obciążenia (podczas transportu czy zmian temperatury) będą w stanie znieść.

A co do piwa? Utopence, czyli marynowane parówki. Zobaczcie, jak łatwo się je robi.

Zobacz wideo

Firma współpracuje z Paboco - Paper Bottle Company, która zrzeszać ma także innych rynkowych gigantów. To między innymi The Coca-Cola Company, The Absolut Company czy L’Oréal. 

Nie tylko papierowe butelki dla środowiska

Carlsberg w imię swego motta "Warzymy dla lepszego dziś i jutra”, od kilku lat stara się wprowadzać do produkcji innowacyjne rozwiązania przyjazne środowisku. To na przykład pozyskana z recyklingu folia termokurczliwa, ekologiczne farby do etykiet czy łączenie sześciopaków za pomocą biodegradowalnego kleju zamiast plastikowych otoczek.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Agora SA