Do lasu nie tylko na grzyby? Leśnicy z Puszczy Augustowskiej znaleźli... arbuza [ZDJĘCIA]

Podczas leśnych spacerów można natrafić na wiele znalezisk. To przede wszystkim grzyby. Jednak nie tylko grzybiarze mogą znaleźć coś dla siebie. Leśnicy z Podlasia odkryli rosnącego na ziemi... arbuza.

Do lasu nie tylko na grzyby

Tegoroczne grzybobrania zaowocowały wieloma niezwykłymi znaleziskami. Pisaliśmy już o panu Marcinie, który znalazł ponad kilogramowego prawdziwka. Ponad 7-kilogramowa czasznica olbrzymia wypatrzona przez pana Kamila również wzbudziła niemałe zainteresowanie nie tylko wśród grzybiarzy. Okazuje się, że ogromne grzyby to nie jedyne okazy, na które można natknąć się w naszych lasach.

Leśnicy z Nadleśnictwa Szczebra, które znajduje się na terenie Puszczy Augustowskiej opublikowali zdjęcia wyjątkowego znaleziska. Na skraju lasu natrafili bowiem na coś, czego do tej pory nie można było spotkać wśród polskiej roślinności. Na ziemi leżał wyrośnięty arbuz.

Arbuz rosnący na skraju lasu w Puszczy Augustowskiej.Arbuz rosnący na skraju lasu w Puszczy Augustowskiej. Fot. Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Szczebra

Arbuzy wymagają specjalnych warunków

To bardzo nietypowe znalezisko jak na dzikie warunki w polskich lasach - szczególnie dlatego, że północno-wschodnie rejony naszego kraju raczej słyną z najniższej temperatury w porównaniu do pozostałych.

Arbuzy do wzrostu wymagają bardzo ciepłego klimatu i dużo wilgoci. Uprawia się je między innymi w Chinach, Turcji, na Cyprze, w Chorwacji czy Hiszpanii. W Polsce uprawa nie jest zbyt popularna, ale są firmy, które się nią zajmują. Wymaga to jednak stworzenia specjalnych warunków - przede wszystkim polskie arbuzy muszą rosnąć w szklarniach.

Sprawdźcie nasze wideo. Przedstawiamy w nim, dlaczego warto jeść arbuzy.

Zobacz wideo

Skąd arbuz w lesie?

Augustowscy leśnicy nie pozostawiają wątpliwości. Na stronie nadleśnictwa napisali:

Jest to ostateczny dowód na ocieplanie się klimatu. Co bardziej spostrzegawczy dostrzegą dodatkowo pomidory w tle. Może arbuz nie jest zbyt okazały, a pomidory są zielone, ale zapewniamy Państwa, że nie jest to częsty widok w ostępach Puszczy Augustowskiej.

Czy podczas spacerów po lesie udało się wam wypatrzeć jakieś nietypowe okazy grzybów albo... arbuzów? Pochwalcie się.

Zobacz również:

Więcej o:
Komentarze (13)
Do lasu nie tylko na grzyby? Leśnicy z Puszczy Augustowskiej znaleźli... arbuza [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • el.pistolero

  Oceniono 12 razy 4

  Jako, że od ponad 4 lat jesteśmy republiką bananową, więc tylko czekać na wysyp "leśnych" bananów.

 • pierwsze_all

  Oceniono 3 razy 3

  Żadna sensacja. Ktoś wywalił na skraj lasu lasu odpadki roślinne, w tym dojrzałego, może zepsutego arbuza i pomidory. Naturalnie to-to zaczęło się rozkładać, stąd podwyższona temperatura. Właściciele kompostowników wiedzą, że gnicie wytwarza ciepło. Na tej całkiem całkiem żyznej glebie wykiełkowały nasiona, jakie tam się znalazły. Dodać warunki pogodowe, które akurat okazały się sprzyjające i mamy wyrosłego "na dziko" arbuza z pomidorami na spółkę.

 • patatajmiauhau

  Oceniono 5 razy 1

  Najlepsze arbuzy jakie jadłem pochodziły z nad Donu, gdzie w zimie to nieźle mrozi, a latem też chyba nie ma takich tropików, o których wspomina towarzyszka redaktor ;-)

 • pilot.tv

  Oceniono 10 razy -2

  To zaden dowód, gdyż arbuz jest roslina rosnacą dziko i niejednokrotnie widziałem taka sytuacje podrozujac po swiece. Po drugie arbuz nie rosnie w lesie. To jest jakis ugór Autorowi radze poczytac o arbuzach zanim zacznie pisac artykuły. Widze, ze temat "Arbuz" to za wysoki poziom dla pisdy olaru. Roslina ta po prostu dziczeje i rosnie gdzie sa do tego odpowiednie warunki.Prawdopodobnie ktos tam wywalił smieci. No bo po co płacic za wywyóz smieci. Lepiej do lasu. A, ze lato i jesień tego roku bylo ciepłe. Warunki sprzyjały wzrostowi. I mamy arbuza. Klimat sie zbytnio nie ocieplił bo mi truskawki nie chca przed domem rosnac.Ani bananowice oraz drzewa cytrusowe. Bede musial je zaorac i wybuduje sobie stadion na 20tys dla dzieci.

 • melamed

  Oceniono 8 razy -8

  Rosliny zmienione genetycznie.Nawet lesne zwierzeta nie chcialy tego ruszyc.Monsanto wysiewa rosliny transgeniczne,a gdy sie pokrzyzuja z uprawami farmerow zada odszkodowan.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX