Do lasu nie tylko na grzyby? Leśnicy z Puszczy Augustowskiej znaleźli... arbuza [ZDJĘCIA]

Podczas leśnych spacerów można natrafić na wiele znalezisk. To przede wszystkim grzyby. Jednak nie tylko grzybiarze mogą znaleźć coś dla siebie. Leśnicy z Podlasia odkryli rosnącego na ziemi... arbuza.

Do lasu nie tylko na grzyby

Tegoroczne grzybobrania zaowocowały wieloma niezwykłymi znaleziskami. Pisaliśmy już o panu Marcinie, który znalazł ponad kilogramowego prawdziwka. Ponad 7-kilogramowa czasznica olbrzymia wypatrzona przez pana Kamila również wzbudziła niemałe zainteresowanie nie tylko wśród grzybiarzy. Okazuje się, że ogromne grzyby to nie jedyne okazy, na które można natknąć się w naszych lasach.

Leśnicy z Nadleśnictwa Szczebra, które znajduje się na terenie Puszczy Augustowskiej opublikowali zdjęcia wyjątkowego znaleziska. Na skraju lasu natrafili bowiem na coś, czego do tej pory nie można było spotkać wśród polskiej roślinności. Na ziemi leżał wyrośnięty arbuz.

Arbuz rosnący na skraju lasu w Puszczy Augustowskiej.Arbuz rosnący na skraju lasu w Puszczy Augustowskiej. Fot. Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Szczebra

Arbuzy wymagają specjalnych warunków

To bardzo nietypowe znalezisko jak na dzikie warunki w polskich lasach - szczególnie dlatego, że północno-wschodnie rejony naszego kraju raczej słyną z najniższej temperatury w porównaniu do pozostałych.

Arbuzy do wzrostu wymagają bardzo ciepłego klimatu i dużo wilgoci. Uprawia się je między innymi w Chinach, Turcji, na Cyprze, w Chorwacji czy Hiszpanii. W Polsce uprawa nie jest zbyt popularna, ale są firmy, które się nią zajmują. Wymaga to jednak stworzenia specjalnych warunków - przede wszystkim polskie arbuzy muszą rosnąć w szklarniach.

Sprawdźcie nasze wideo. Przedstawiamy w nim, dlaczego warto jeść arbuzy.

Zobacz wideo

Skąd arbuz w lesie?

Augustowscy leśnicy nie pozostawiają wątpliwości. Na stronie nadleśnictwa napisali:

Jest to ostateczny dowód na ocieplanie się klimatu. Co bardziej spostrzegawczy dostrzegą dodatkowo pomidory w tle. Może arbuz nie jest zbyt okazały, a pomidory są zielone, ale zapewniamy Państwa, że nie jest to częsty widok w ostępach Puszczy Augustowskiej.

Czy podczas spacerów po lesie udało się wam wypatrzeć jakieś nietypowe okazy grzybów albo... arbuzów? Pochwalcie się.

Zobacz również:

Więcej o: