W tym "sklepie spożywczym" wszystko jest zrobione z plastiku

W Nowym Jorku warzywniaków są tysiące. Jednak jeden "sklep" jeszcze nie został otwarty, a już wzbudził ogromne zainteresowanie. To za sprawą jego asortymentu, który w całości wykonany jest z plastiku.

Sklep z Plastikowymi Torbami

Wchodząc do tego "sklepu", można dać się nieźle oszukać. Produkty, które z daleka wyglądają całkiem normalnie, w rzeczywistości wykonane są w 100 procentach z foliowych torebek. W taki sam sposób zrobione są zarówno pomidory czy banany, jak i gotowe zestawy sushi, ciasta i lody. Ten niecodzienny "warzywniak" to instalacja artystyczna z ważnym przekazem. Nietrudno domyślić się, czego dotyczy.

W marcu tego roku w Nowym Jorku w życie wejdzie całkowity zakaz używania plastikowych torebek (więcej o tym: Nowy Jork oficjalnie zakazuje plastikowych reklamówek. Zastąpią je papierowe torby za 5 centów). Robin Frohardt, nagradzana artystka pochodząca z Brooklynu, postanowiła jeszcze bardziej podkreślić wagę tego tematu. Stworzyła instalację artystyczną o nazwie "The Plastic Bag Store", czyli dosłownie "Sklep z Plastikowymi Torbami".

Zobacz również: Koniec plastiku w Unii Europejskiej

Zobacz wideo

Ktoś mógłby ironizować - jak można walczyć z plastikowymi torebkami, jednocześnie aranżując za ich pomocą całą powierzchnię sklepową? Otóż te wykorzystane przez artystkę nie zostały przez nią kupione specjalnie w tym celu. Frohardt postanowiła dać nowe życie już wcześniej użytym foliówkom, które zebrała na ulicach Nowego Jorku.

"Tylko najlepszej jakości, lokalny, jednorazowy plastik"

Jak czytamy na portalu Lonely Planet, inicjatywa ma na celu skłonienie odbiorców do refleksji nad sposobem, w jaki kupujemy, a także nad tym, jak priorytetowo potraktowaliśmy wygodę nad zdrowiem planety. Całą akcję artystka reklamuje za pomocą dość ironicznego spotu, który opublikowano na Youtube.

 
Co jest rzeczą, której najbardziej brakuje ci podczas zakupów w twoim warzywniaku? Więcej plastikowych torebek, nieprawdaż? Mamy odpowiedź na twoje modlitwy - Sklep z Plastikowymi Torbami. Zapomnij o całym tym brudnym jedzeniu. W naszym sklepie mamy tylko najlepszej jakości, lokalny, jednorazowy plastik zebrany z ulic i śmietników Nowego Jorku wprost na nasze półki.

"Warzywniak", który wywołał sporą sensację, znajduje się w nowojorskim budynku 20 Times Square. Wejście będzie bezpłatne i otwarte dla publiczności. "Sklep" zostanie otwarty 18 marca i odwiedzać go będzie można przez niecały miesiąc - do 12 kwietnia. 

***

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.