W tym "sklepie spożywczym" wszystko jest zrobione z plastiku

W Nowym Jorku warzywniaków są tysiące. Jednak jeden "sklep" jeszcze nie został otwarty, a już wzbudził ogromne zainteresowanie. To za sprawą jego asortymentu, który w całości wykonany jest z plastiku.

Sklep z Plastikowymi Torbami

Wchodząc do tego "sklepu", można dać się nieźle oszukać. Produkty, które z daleka wyglądają całkiem normalnie, w rzeczywistości wykonane są w 100 procentach z foliowych torebek. W taki sam sposób zrobione są zarówno pomidory czy banany, jak i gotowe zestawy sushi, ciasta i lody. Ten niecodzienny "warzywniak" to instalacja artystyczna z ważnym przekazem. Nietrudno domyślić się, czego dotyczy.

W marcu tego roku w Nowym Jorku w życie wejdzie całkowity zakaz używania plastikowych torebek (więcej o tym: Nowy Jork oficjalnie zakazuje plastikowych reklamówek. Zastąpią je papierowe torby za 5 centów). Robin Frohardt, nagradzana artystka pochodząca z Brooklynu, postanowiła jeszcze bardziej podkreślić wagę tego tematu. Stworzyła instalację artystyczną o nazwie "The Plastic Bag Store", czyli dosłownie "Sklep z Plastikowymi Torbami".

Zobacz również: Koniec plastiku w Unii Europejskiej

Zobacz wideo

Ktoś mógłby ironizować - jak można walczyć z plastikowymi torebkami, jednocześnie aranżując za ich pomocą całą powierzchnię sklepową? Otóż te wykorzystane przez artystkę nie zostały przez nią kupione specjalnie w tym celu. Frohardt postanowiła dać nowe życie już wcześniej użytym foliówkom, które zebrała na ulicach Nowego Jorku.

"Tylko najlepszej jakości, lokalny, jednorazowy plastik"

Jak czytamy na portalu Lonely Planet, inicjatywa ma na celu skłonienie odbiorców do refleksji nad sposobem, w jaki kupujemy, a także nad tym, jak priorytetowo potraktowaliśmy wygodę nad zdrowiem planety. Całą akcję artystka reklamuje za pomocą dość ironicznego spotu, który opublikowano na Youtube.

 
Co jest rzeczą, której najbardziej brakuje ci podczas zakupów w twoim warzywniaku? Więcej plastikowych torebek, nieprawdaż? Mamy odpowiedź na twoje modlitwy - Sklep z Plastikowymi Torbami. Zapomnij o całym tym brudnym jedzeniu. W naszym sklepie mamy tylko najlepszej jakości, lokalny, jednorazowy plastik zebrany z ulic i śmietników Nowego Jorku wprost na nasze półki.

"Warzywniak", który wywołał sporą sensację, znajduje się w nowojorskim budynku 20 Times Square. Wejście będzie bezpłatne i otwarte dla publiczności. "Sklep" zostanie otwarty 18 marca i odwiedzać go będzie można przez niecały miesiąc - do 12 kwietnia. 

***

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.

Więcej o:
Komentarze (10)
W tym "sklepie spożywczym" wszystko jest zrobione z plastiku
Zaloguj się
 • lech41

  Oceniono 3 razy 1

  A czy dzisiaj w Nowym Jorku jest niedziela handlowa ?

 • davoo

  Oceniono 3 razy 1

  "Frohardt postanowiła dać nowe życie już wcześniej użytym foliówkom, które zebrała na ulicach Nowego Jorku." nikifor666, to ważne, że wydaliles że swojego organizmu swoje przemyślenie, toksyny szkodza;)
  Co do samej wystawy- na pomysł takiej już dawno temu wpadł Mr Fox ze świnki Peppy, teraz odkryłem, że oglądając bajkę z córką mieliśmy do czynienia z manifestem ekologicznym;)

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 2 razy 0

  Jako instalator podziwiam artyzm tej artystycznej instalacji.
  W Koluszkach też by się coś tak wspaniałego sprawdziło.
  Howgh, lemingi!

 • jan.go

  0

  Już od lat 60 wszystkie warzywa , owoce i potrawy wystawiane w witrynach w Japonii są wykonane z plastiku to cały przemysł W latach 90 widziałem juz sklepy z takimi elementami wystroju na zachodzie a ktoś to dzisiaj zaobserwował ?

 • nikifor666

  Oceniono 5 razy -1

  Zeby zasygnalizowac potrzebe redukcji astiku zuzyto tone plastiku na wykonanie tego "dzuela"
  Logiczne. To jakby Greta palila w piecu kaloszami i dawala znaki dymne, ze warto ograniczyc spalanie smieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX