Najpiękniejsze jabłka świata? Ta czarna odmiana nie rośnie w Polsce, ale i tak zachwyca

Zdarzyło się wam ostatnio narzekać, że sprzedawca na pobliskim straganie ma horrendalnie drogie jabłka? Nawet jeśli rzeczywiście oferuje owoce w zawyżonej cenie, na pewno nie przebije jabłek odmiany Black Diamond. Za 6-8 sztuk trzeba zapłacić równowartość nawet 75 zł!

Czarne jabłka - wyjątkowy rarytas

Jabłka odmiany Black Diamond (ang. czarny diament) nie rosną niestety w Polsce. Mało tego, uprawia się je tylko w jednym regionie na świecie. To tybetańska miejscowość Nyingchi, która znajduje się w Chinach, na wysokości około 3100 m n.p.m.

 

Jabłka Black Diamond - skąd taka barwa?

Jabłka Black Diamond, jak sama nazwa wskazuje, mają czarną lub ciemnofioletową barwę, ale bynajmniej nie jest to efekt laboratoryjnych eksperymentów. Są odmianą jabłek Hua Niu, a swój kolor zawdzięczają warunkom geograficznym, w których są uprawiane. To przede wszystkim duże różnice temperatur pomiędzy nocą a dniem i intensywna ekspozycja na światło słoneczne oraz promieniowanie ultrafioletowe. Ponadto wydzielany przez nie wosk sprawia, że skórka jest błyszcząca i w istocie przypomina diament.

Jabłka Black Diamond mają jasny miąższ, ale są wyjątkowo chrupiące i słodkie. Ich wyjątkowość wynika nie tylko z niespotykanej barwy i właściwości, lecz także z faktu, iż uprawa jest znacznie ograniczona. By drzewka zaowocowały, potrzeba ładnych kilku lat. Ponadto są dość wymagające pod względem warunków., dlatego sadownicy nie kwapią się, by je sadzić.

Zobacz wideo Placek z jabłkami. Idealny deser po obiedzie

Cena? Powalająca

To wszystko przekłada się na cenę. Jabłka Black Diamond sprzedawane są jako produkty premium w największych chińskich miastach oraz przez internet. Zwykle pakowane są po 6 lub 8 sztuk, a ich cena oscyluje w granicach 20 dolarów (ok. 75 zł). Można je dostać od końca października do stycznia.

Co myślicie o "czarnych diamentach"? Skusilibyście się na taki rarytas? 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.