UE wzięła się za jednorazowe sztućce, słomki i talerzyki. W tym roku przestaniemy ich używać

W tym roku w życie wchodzi tzw. dyrektywa plastikowa. W krajach Unii Europejskiej znikną jednorazowe plastikowe sztućce, kubeczki i słomki.

Koniec z jednorazowymi opakowaniami

W marcu 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził tzw. dyrektywę plastikową, która zacznie w pełni obowiązywać od 3 lipca 2021. Co to oznacza? W krajach należących do Unii Europejskiej znikną z jednorazowe plastikowe kubeczki, talerzyki, słomki, sztućce, mieszadełka, styropianowe kubki i opakowania na żywność. 

Do 3 lipca 2021 jest czas na opróżnienie magazynów - do tego momentu jeszcze możemy np. otrzymać w barze napój w plastikowym kubku lub posiłek na plastikowym talerzyku. Od 1 stycznia 2021 obowiązuje zaś nowy podatek od plastiku dla państw członkowskich. Będą musiały zapłacić 80 eurocentów za każdy kilogram tworzywa, który nie został poddany przetworzeniu. Wpływy zasilą budżet Wieloletnich Ram Finansowych i Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa (tzw. Next Generation EU).

Zobacz wideo Wygląda ładnie? Ta "rafa koralowa" to same śmieci

Dyrektywa plastikowa - jakie ma założenia?

Dyrektywa plastikowa ma za zadanie stopniowo wycofać nieprzetwarzalny plastik z produkcji w krajach Unii Europejskiej. Jakie są jej szczegółowe założenia? 

  • od 2021 roku nie wolno wprowadzać do obrotu plastikowych produktów jednorazowego użytku: talerzy, słomek, sztućców (łyżek, widelców, noży, pałeczek), mieszadełek, styropianowych kubków, pojemników na żywność oraz patyczków higienicznych, patyczków do balonów;
  • od 2025 roku do produkcji plastikowych butelek będzie należało używać min. 25 proc. tworzywa z recyklingu, od 2030 roku - min. 30 proc.;
  • od 2025 roku można będzie wprowadzić do obrotu tylko takie nakrętki i plastikowe wieczka, które będą trwale przytwierdzone do pojemników i butelek;
  • do 2025 roku do 77 proc. musi zostać zwiększony recykling plastikowych butelek jednorazowych, zaś do 2029 roku - do 90 proc.

Walka z plastikiem trwa już kolejny rok. W lipcu 2018 roku wszedł w życie tzw. pakiet odpadowy (w zakresie gospodarowania oraz utylizacji odpadów), gwarantujący zwiększenie recyklingu do 55 proc. do 2025 roku, 60 proc. do 2030 roku i 65 proc. do 2035 roku. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.