W marcu 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził tzw. dyrektywę plastikową, która zacznie w pełni obowiązywać od 3 lipca 2021. Co to oznacza? W krajach należących do Unii Europejskiej znikną z jednorazowe plastikowe kubeczki, talerzyki, słomki, sztućce, mieszadełka, styropianowe kubki i opakowania na żywność.
Do 3 lipca 2021 jest czas na opróżnienie magazynów - do tego momentu jeszcze możemy np. otrzymać w barze napój w plastikowym kubku lub posiłek na plastikowym talerzyku. Od 1 stycznia 2021 obowiązuje zaś nowy podatek od plastiku dla państw członkowskich. Będą musiały zapłacić 80 eurocentów za każdy kilogram tworzywa, który nie został poddany przetworzeniu. Wpływy zasilą budżet Wieloletnich Ram Finansowych i Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa (tzw. Next Generation EU).
Dyrektywa plastikowa ma za zadanie stopniowo wycofać nieprzetwarzalny plastik z produkcji w krajach Unii Europejskiej. Jakie są jej szczegółowe założenia?
Walka z plastikiem trwa już kolejny rok. W lipcu 2018 roku wszedł w życie tzw. pakiet odpadowy (w zakresie gospodarowania oraz utylizacji odpadów), gwarantujący zwiększenie recyklingu do 55 proc. do 2025 roku, 60 proc. do 2030 roku i 65 proc. do 2035 roku.