Są krzywe, takie znaki zapytania, różności, dziwactwa. Jak dwa się złoży, to wychodzi takie ładne serce. Mam podpisaną umowę z odbiorcą, ale towar musi spełniać normy
- mówił producent, pan Mieczysław Miszczak w programie "Interwencja", cytowany na portalu Next. Nieforemne buraki sprawiły mu sporo kłopotu, na ich uprawę przeznaczył bowiem mnóstwo czasu i około 150 tysięcy złotych. Podczas zbiorów okazało się, że 90 proc. warzyw wyglądem znacznie odbiega od normy.
Ponad tysiąc ton buraków miało zostać wyrzuconych, jednak dzięki nagłośnieniu sprawy, udało się znaleźć rozwiązanie, które zapobiegnie ich zmarnowaniu i ograniczy straty finansowe producenta. Przedstawiciele sieci sklepów Lidl wykazali zainteresowanie odkupieniem trefnego towaru. Jak czytamy na portalu Sady Ogrody:
Wierzymy, że przeciwdziałanie marnowaniu żywności to jedno z naszych najważniejszych zadań. (...) O sprawie Pana Mieczysława Miszczaka dowiedzieliśmy się z mediów. Zgłosiliśmy się od razu do rolnika z propozycją zakupu niedoskonałych warzyw. Wierzymy, że klienci mimo to wykorzystają buraki w kuchni i w ten sposób wspólnymi siłami unikniemy zmarnowania buraków
- powiedziała Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.
To dla mnie spora ulga. W przyszłym tygodniu moje gospodarstwo zapewni dostępność buraków w sklepach sieci Lidl na terenie całej Polski
- skomentował Miszczak.
Nieidealne buraki trafią do sprzedaży we wszystkich sklepach sieci Lidl w najbliższy poniedziałek 18 stycznia. Będzie można je kupić w cenie 0,99 zł za kilogram.
Faktem jest, że klienci chętniej wybierają te o idealnym kształcie i kolorze - sprawiają wrażenie zdrowszych i lepszych jakościowo (co niekoniecznie ma odzwierciedlenie w stanie rzeczywistym). Jest jednak druga strona medalu. Przedstawiciele sieci rzadziej decydują się na kupno krzywych warzyw czy owoców niekiedy z powodów dość prozaicznych, między innymi dlatego, że te nie mieszczą się do standardowych opakowań. Dostosowywanie tacek czy pudełek do produktów to dodatkowe koszta, łatwiej więc wybierać te wymiarowe.
W ostatnich latach kwestia "brzydkich" warzyw i owoców jest poruszana coraz częściej. Warto zerkać do skrzynek z takimi produktami - są równie wartościowe, co te o idealnym kształcie, a niekiedy także tańsze.