Jedne z najdroższych owoców świata wylicytowane. W cenie nowego auta. I to nie jest rekord

Aukcje luksusowych produktów zawsze wzbudzają sporo emocji. Zaporowe kwoty, jakie ludzie są w stanie zapłacić za whisky czy trufle ciekawią, ale już raczej nie dziwią. A co powiecie na dwa melony za równowartość ponad 90 tysięcy złotych?

Dwa melony za cenę nowego auta

Podczas poniedziałkowej aukcji w Sapporo na japońskiej wyspie Hokkaido na licytację wystawiono dwa melony odmiany Yubari (od nazwy miejscowości, w której się je uprawia). Ostateczna cena, którą nabywca zapłacił wyniosła 2,7 miliona jenów, czyli ok. 91,5 tysiąca złotych, czytamy w serwisie Kyodo News.

Pierwsze aukcje owoców premium cieszą się dużym zainteresowaniem wśród wielu przedsiębiorców. Biorą w nich udział w dużej mierze w celach promocyjnych. Poniedziałkową licytację wygrała firma Hokkaido Products Ltd., która słynie z produkcji jedzenia dla dzieci. Jak powiedział jej właściciel Iori Kage:

Wziąłem udział w licytacji, mając nadzieję na pocieszenie rolników.

Przez pandemię w zeszłym roku zyski rolników z uprawy melonów były bardzo małe. Dlatego wysoka kwota wylicytowanych owoców i przewidywane duże zainteresowanie nimi w tym roku może poprawić ich sytuację.

Kage zamierza rozdać zakupione melony wybranym rodzinom. Uprawą melonów odmiany Yubari zajmuje się 102 lokalnych rolników. W tym roku szacunkowo planują eksportować ok. 3675 ton owoców na łączną kwotę 2,16 biliona jenów (równowartość 73,2 miliona złotych).

Najstarsza whiskey świata sięga kilku wieków wstecz. 'Seniorka' niebawem trafi na aukcję Najstarsza whiskey świata powstała kilka wieków temu. "Seniorka" trafi na aukcję

Skąd takie kwoty za parę melonów?

Okazuje się, że cena melonów z poniedziałkowej aukcji nie jest najwyższą. Przed pandemią, w 2019 roku wylicytowano je za znacznie więcej, bo aż 5 milionów jenów, czyli 169,4 tysiąca złotych. Koronawirus mocno wpłynął na zeszłoroczną aukcję, podczas której cena wyniosła "jedynie" 120 tysięcy jenów (ok. 4 tysiące złotych).

O ile ceny, jakie osiągają na aukcjach produkty takie, jak whisky, czy trufle (sprawdź, dlaczego trufle są takie drogie), nie robią już większego wrażenia, o tyle licytacja owoców, które są znacznie mniej trwałe, może zadziwiać. Dlaczego melony Yubari są tak popularne? Po prostu to sztandarowe produkty tego regionu Japonii i są uznawane za odmianę luksusową. Niektórzy Japończycy ofiarują je w darze swoim przełożonym podczas corocznego święta Chugen.

Więcej o: