59 euro za menu degustacyjne to nie jest zaporowa cena, ale to nie ona robi wrażenie. W tej restauracji serwują robaki

Croque madame, creme brulée i ślimaki? Nuda. W tej paryskiej restauracji serwują... dania z mącznikami. "Tylko" 59 euro za menu degustacyjne.

Pamiętacie, jak pisaliśmy o tym, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał larwy mącznika za bezpieczne i zdrowe, możliwe do konsumpcji przez ludzi? Jak czytamy na stronie agencji Reuters, szef kuchni Laurent Veyet ochoczo skorzystał z tych zaleceń i włączył robaki w menu swojej restauracji. 

Owady i na obiad, i na deser

Czego można skosztować w restauracji? Szef kuchni poleca np. sałatkę z krewetkami i żółtymi mącznikami, koniki polne w czekoladzie czy chrupiące robaki podawane na warzywach. 

Dla osób, które po raz pierwszy mają skosztować insektów, Laurent Veyet poleca makaron zrobiony z  mąki z mączników z dodatkiem batatów i smażonych larw. Jak twierdzi:

To naprawdę ciekawa kompozycja smaków. Niewiele osób powie, że im to nie smakuje.

Laurent Veyet hoduje mączniki samodzielnie. Karmi je płatkami owsianymi i warzywami. Chociaż larwy mączników mogą sprawiać wrażenie mało apetycznych, warto zwrócić uwagę na ich wartości odżywcze. To larwy ciemnych chrząszczy bogate w białko, tłuszcze i błonnik. Mączniki można zmielić na mąkę i przygotować z jej dodatkiem makaron, ciastka lub wypieki. Larwy w całości podaje się np. w curry lub w sałatkach. 

Zobacz wideo Chrupiący croissant z bananem i nutellą

Możliwe jest również wykupienie menu degustacyjnego w cenie 59 euro. Znajdują się w nim m.in. sałatka z mango i mącznikami, kanapka ze świerszczami, puree z batatów podawane z pieczywem z dodatkiem mączników czy świerszcze w czekoladzie. 

Goście zadowoleni

Jeden z gości spytanych o zdanie na temat potraw przyszedł do restauracji z dwiema córkami. Dania z robakami smakowały całej trójce:

Czuję się, jakbym był w tradycyjnej restauracji - tu tylko koncepcja jest trochę inna. Smaki są bardzo podobne do smaków zwykłych potraw

- powiedział. Jego młodsza córka dodała:

To dobre dla środowiska i, co więcej, bardzo smaczne!

Przypomnijmy, że już w 2013 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa uznała mączniki za pokarm ekologiczny, który może pomóc w walce z głodem. Hodowla mączników jest przyjazna środowisku, ma niski ślad węglowy i nie pochłania tyle wody, co hodowla ryb i zwierząt na mięso. 

Ekspert poleca

Na temat robaków na talerzu wypowiedział się także ekspert, Stefan De Keersmaecker, rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia:

Owady są bardzo pożywne. Mogą nam pomóc przestawić się na zdrowszą i bardziej zrównoważoną dietę. 

Dla Laurenta Veyeta zaś wyzwania są dwa: zdobycie uznania opinii publicznej i nauczenie się, jak łączyć owady z innymi produktami. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA