ONZ alarmuje: "Ceny żywności na świecie najwyższe od lat 70."

Narzekacie na ceny jedzenia w Polsce? Okazuje się, że ten problem nie dotyczy tylko naszego kraju.

Drogo nie tylko u nas

Ceny żywności na świecie są najwyższe od lat 70. - informują przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wygląda też na to, że w najbliższym czasie nie zaczną spadać. Największy wzrost cen obserwuje się w branżach mięsnej, zbożowej i olejarskiej. Mowa o nawet 33-procentowej podwyżce w sierpniu, w porównaniu do roku 2020.

Według ONZ, z problemem podwyżek borykają się niemal wszystkie kraje świata, czytamy na portalu Next. Polska nie jest więc odosobniona w tej kwestii.

Wysoka inflacja efektem pandemii?

Jeśli chodzi o ceny w naszym kraju, nie bez znaczenia jest stale rosnąca inflacja. W ostatnim czasie wyniosła 5.5 proc, co stanowi najwyższą wartość od 20 lat. Według statystyk GUSu żywność nie znajduje się w czołówce najbardziej drożejących produktów. Mimo to trudno nie zauważyć stale rosnących cen jedzenia.

Zobacz wideo Kotlet siekany z kurczaka - pyszny i prosty do wykonania

Według Adama Glapińskiego, szefa Narodowego Banku Polskiego i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, wysoka inflacja jest przejściowa, podaje Next. Jak twierdzi Glapiński, jest ona wynikiem pandemii, która doprowadziła do wzrostu cen jedzenia.

Ceny rosną, a sieciówki walczą o klientów

Sklepy starają się równoważyć ceny sprzedawanych produktów. Średnia wartość koszyka cenowego w sierpniu (czyli wtedy, gdy inflacja osiągnęła rekordowy wynik) spadła o 2.5 proc. względem lipca, informuje agencja ASM. Według ekspertów, za taki spadek odpowiadają głównie strategiczne działania sieci handlowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.