Katarzyna Bosacka opublikowała zdjęcie truskawek z bazarku. Cena zaskakuje. "A ile u was?"

Katarzyna Bosacka opublikowała na Facebooku zdjęcie truskawek z jednego z warszawskich bazarków. Cena za kilogram tych owoców jest zaskakująca. "Miejmy nadzieję, że ceny będą na tyle przystępne, żeby można było najeść się ich na zapas, na cały rok" - pisze Bosacka w swoim poście. Niektórzy komentujący zastanawiali się, czy widoczne na zdjęciu owoce są polskie czy importowane.

Więcej treści kulinarnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Polskie truskawki zaczynają powoli pojawiać się na rynku. W pierwszej kolejności dostępne są tzw. owoce spod folii, czyli szklarniowe. Dopiero koło czerwca pojawią się truskawki gruntowe. Na początku maja pisaliśmy o tym, jak kształtują się ich ceny w hurcie. Serwis strefaagro.pl zwracał uwagę, że wszystko zależy zarówno od odmiany, jak i od producentów. W niektórych miejscach ceny wahały się od 12 zł/kg do nawet 40. Są jednak i tacy sprzedawcy, u których górna granica to około 25 zł/kg.

Zobacz wideo Plama z truskawek na ubraniu? Podpowiemy, jak ją usunąć

Ceny sprawdził również serwis sadyogrody.pl. Przykładowo: w podwarszawskich Broniszach kilogram polskich owoców kosztował wówczas od 18 do 22 zł. Na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej w Poznaniu jest już drożej. Tam ceny wahały się między 28 a 30 zł/kg. Warto pamiętać, że w sprzedaży dostępne są także truskawki z importu, których ceny są znacznie niższe, czasem nawet o kilkanaście złotych, ale za niższą ceną idzie również niższa jakość owoców.

Ile będą kosztować truskawki?Ceny truskawek 2022. Ile będą kosztować te owoce?

Zdjęciem truskawek, które zostało zrobione na jednym z warszawskich bazarków, podzieliła się w mediach społecznościowych Katarzyna Bosacka. Widać na nim, że owoce kosztują 13 zł/kg. 

Na bazarkach pojawiają się już polskie truskawki. Co prawda jak na razie spod folii, ale zawsze krajowe. Mnie udało się znaleźć w cenie 13 zł za 1 kg. A ile u Was kosztuje 1 kg truskawek?

- zapytała prowadząca program "Wiem, co jem".

Jeden z internautów zauważył, że to cena bardzo przystępna jak na początek sezonu. Inni pisali, że u nich w miastach truskawki są znacznie droższe. 

W sobotę w Krakowie płaciłam 28 zł kg.
Lubuskie, Gorzów Wlkp. 24 zł za kilogram.
Kujawsko-pomorskie przed weekendem 26 zł.
Dzisiaj w Gdańsku po 20 zł, było już po 16 w zeszłym tygodniu.

Były też jednak miasta, w których za kilogram tych owoców nie trzeba było zapłacić dużo więcej. Jedna z osób w Nowej Soli kupiła truskawki za 14 zł za kilogram, tyle samo zapłaciła internautka w Sosnowcu, w Zielonej Górze były za 15-17 zł, a w Zabrzu za taką samą cenę, jak ta ze zdjęcia, czyli 13 zł/kg.

Część osób nie była jednak przekonana, czy truskawki, które znalazła Katarzyna Bosacka, na pewno są polskie. "To zagraniczne", "Te na zdjęciu to holenderskie", "Czy to polskie?", "Warszawa: importowane po 13, krajowe 17-25 za kg", "Truskawki na zdjęciu to są truskawki z Holandii lub Albanii, to widać na pierwszy rzut oka, a później zdziwienie w sklepie, jak prawdziwa truskawka deserowa krajowa kosztuje minimum 20 zł za kg" - pisali obserwatorzy dziennikarki. 

Truskawki polskie a importowane. Jak je rozróżnić?

Skąd mamy mieć pewność, że te, które kupujemy, to truskawki polskie? Pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to opakowanie (jeśli nie kupujemy ich luzem). Producenci zobowiązani są do zawarcia na nim informacji o pochodzeniu owoców. Jeśli mamy do czynienia z truskawkami sprzedawanymi luzem, przyjrzyjmy się cenówce, na której powinna być nazwa kraju, z którego pochodzą dane owoce. Brakuje jej? Zapytajmy o to sprzedawcę. I tu pojawia się kolejny problem, bo nie każdy sprzedawca ma szczere intencje i zdarzają się kłamstwa w tej kwestii.

Truskawki polskie można też rozpoznać na pierwszy rzut oka - dosłownie. Trzeba mieć jednak trochę wprawy i wiedzieć, czym się kierować w ocenie. Krajowe są z reguły mniejsze i o mniej regularnym kształcie. Są też bardziej matowe. Truskawki to owoce nietrwałe, zatem jeśli mają przetrwać transport z innego kraju, muszą zostać porządnie zabezpieczone, dlatego są twardsze i bardziej połyskujące. Importowane są także cięższe, ponieważ mają w sobie więcej wody. Dodatkowo zwykle są ciemniejsze niż truskawki polskie.

TruskawkiTruskawki polskie czy importowane? Podpowiadamy, jak je odróżnić

Oczywiście gatunki różnią się między sobą i nie zawsze powyższe wskazówki będą miały zastosowanie w identyfikacji. Mimo to w wielu sytuacjach mogą okazać się pomocne.

***

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: