Jak i kiedy siać ogórki w gruncie i na balkonie? Oto kilka trików, które sprawią, że plony będą obfite

Ogórki to warzywa chętnie wybierane do posiania w przydomowych warzywnikach, są one bowiem dość proste w uprawie. Wiele osób zastanawia się jednak kiedy i jak rozpocząć uprawę, by plony były obfite. Prezentujemy kilka metod, które mogą okazać się pomocne.

Interesujesz się aktualnościami związanymi z kulinariami? Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Nowy sposób na ogórki małosolne. Zrób je na sucho!

Ogórki to warzywa proste w uprawie. W przypadku hodowania ich w ogródku sprawa jest prosta: wystarczy tylko zapewnić im odpowiednie warunki. Roślina po czasie odwdzięczy się obfitymi zbiorami, a warzywa będziemy mogli wykorzystać w swojej kuchni. Nieco trudniej jest w przypadku, gdy chcemy zasiać je w doniczkach. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które w tym pomogą.

Ogórki w gruncie i na balkonie należy siać, gdy miną przymrozki

Warzywa te są bardzo wrażliwe na temperaturę. Dlatego też, gdy zdecydujemy się zasiać je w gruncie, musimy poczekać, aż przymrozki całkowicie miną. Najlepszą porą na to będzie więc przełom maja i czerwca. Wtedy mamy pewność, że nocą temperatura nie spadnie poniżej zera. Nasiona możemy wcześniej umieścić w doniczkach i dopiero potem przenieść je do ziemi.

Jeśli zdecydujemy się na hodowanie ogórków na balkonie, wysiewajmy je od połowy maja do połowy czerwca. 

W jaki sposób prawidłowo siać i sadzić ogórki z rozsady w gruncie?

Ogórki uwielbiają nasłonecznione miejsce i nie przepadają za mocnym wiatrem. Warzywa możemy wsiać bezpośrednio do ziemi. W tym celu przygotowujemy dołki o głębokości 1,5 cm. Odstępy między nimi powinny wynosić 10-15 cm i 8-10 cm między rzędami. W każdym wgłębieniu umieszczamy maksymalnie trzy nasionka. Jeżeli wszystkie zakiełkują, usuwamy najsłabszą roślinę.

Innym sposobem na hodowanie ogórków jest przesadzenie ich z rozsady. Zanim przeniesiemy je do gruntu, musimy zasiać je w doniczkach lub innych specjalnych pojemnikach. W drugiej połowie kwietnia w donicy umieszczamy trzy nasionka rośliny. Wcześniej w ziemi musimy utworzyć dołki o głębokości półtora centymetra. Warzywa potrzebują odpowiedniej temperatury (22 stopnie Celsjusza) i nasłonecznienia. Musimy je również zahartować (przez co najmniej siedem dni) przed przeniesieniem ich do gruntu. Najlepiej jest wsadzić roślinę wraz z bryłą ziemi.

Wysiewanie ogórków w doniczce. Największym wyzwaniem jest ich podlewanie

Jeśli zdecydujemy się wysiać ogórki na balkonie, warto odpowiednio dobrać rozmiar donicy, którą wykorzystamy. Powinna mieć co najmniej 10 litrów. Umieszczamy w niej tylko jedną siewkę. Sianie odbywa się podobnie, jak w przypadku ogórków gruntowych.

Warto mieć jednak na uwadze podlewanie posianych na balkonie czy tarasie warzyw. Jeśli rośliny mają stały dostęp do pełnego słońca, należy zapewnić im stały dostęp do wody. Podczas upałów konieczne może być podlewanie nawet kilka razy dziennie. 

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.